Sözcü Plus Giriş

Cinsel tacizle suçlanan sunucu Charlie Rose’un yayınları durduruldu

ABD'li ünlü sunucu ve gazeteci Charlie Rose, 8 kadın tarafından cinsel tacizle suçlandı. Suçlamadan saatler sonra ünlü gazetecinin CBS, PBS ve Bloomberg TV'deki programlarının yayını durduruldu.

13:27 -
Cinsel tacizle suçlanan sunucu Charlie Rose’un yayınları durduruldu

PBS kanalında ‘Charlie Rose’ adlı sohbet programını yapan, ‘CBS This Morning’ programının sunucularından biri olan ve ’60 Minutes’ adlı programın temsilciliğini yapan Rose bazıları kendi programında çalışan 8 kadına cinsel tacizle suçlandı.
Rose’a yönelik 1990’lı yıllardan 2011’e kadar uzanan 8 kadının cinsel taciz suçlaması Washington Post gazetesinde yayımlandı.

Yaşları 21 ile 37 arasında değişen kadınların suçlamaları arasında elle taciz, istenmeyen cinsel içerikli konuşmalar ve müstehcen telefon aramaları da bulunuyor.

Rose için çalışan 2 kadın, ünlü sunucunun önlerinde çıplak yürüdüğünü söylerken bir diğeri Rose’un bir partide kendisini elle taciz ettiğini söyledi.

Diğer kadınlar ise Rose’un göğüslerine ve bacaklarına dokunduğunu ve izinlerini almadan omuz masajları yaptığını anlattı.

CBS, PBS VE BLOOMBERG TV’DEN ÜNLÜ TELEVİZYONCUYA KARŞI ORTAK TAVIR

Gazetenin haberinin ardından CBS News “Suçlamalar çok rahatsızlık verici ve biz bunları ciddiye alıyoruz” açıklaması yaparak Rose’un programının yayınını durdurdu.

CBS yetkilileri, gazetedeki suçlamaları ciddi şekilde incelediklerini de açıkladı.

Suçlmaları ‘son derece rahatsızlık verici’ olarak niteleyen PBS’in yanı sıra Bloomberg TV de Rose’un programlarını durdurma kararı aldı.

‘ÖZÜR DİLERİM’

Rose ise suçlamaların bazılarının doğru olmadığını ileri sürdü.

Rose, Twitter’dan yaptığı açıklamada “Uygun olmayan davranışımdan dolayı içten özür dilerim. Çok utandım” dedi.

Bazı suçlamaların ‘doğru olmadığını’ da savunan Rose, “Şu anda hata yaptığımı anlasam da her zaman karşılıklı hisleri takip ettiğimi sanıyordum” ifadelerini kullandı.

basliksiz-1‘GAZETECİLİKTEN ÖĞRENDİĞİM HER ŞEY ORADA KALMAYI İSTEMEMEMİ GEREKTİRDİ’

Gazeteye konuşan ve Rose’un programında 2007 yılında çalışmış olan Reah Bravo adlı kadın Rose’un kendisine birçok kez cinsel ilişki teklif ettiğini söylerken, Kyle Godfrey-Ryan adlı kadın 21 yaşındayken Rose için çalıştığı sırada ünlü televizyoncunun kendisi hakkında erotik bir fantezisini anlatarak tekrar tekrar bu konuda fikirlerini sorduğunu söyledi.

Kadın bu durumu bir arkadaşına anlattığını Rose’un öğrendiğini ve kendisini bunun üzerine kovduğunu iddia etti.

Godfrey-Ryan “Onu televizyonda görmek beni biraz rahatsız ediyor. Gazetecilikten öğrendiklerim orada kalmayı istemememi gerektirdi” dedi.

TIME’IN EN ETKİLİ 100 KİŞİSİ LİSTESİNE GİRMİŞTİ

75 yaşındaki Rose ABD’nin en saygın televizyoncularından biri olarak tanınıyor. ABD’li gazeteci derinlemesine yaptığı birebir mülakatlarla biliniyor.
Rose’un 1991’den bu yana süren talk show programına katılanlar arasında eski ABD Başkanı Barack Obama, bir diğer Amerikalı ünlü talk show sunucusu Oprah Winfrey ve iş adamı Warren Buffett da var.

Program, Rose’un bağımsız televizyon prodüksiyon şirketi Charlie Rose Inc, tarafından üretiliyor, PBS kanalı tarafından da dağıtılıyordu.

Rose 2013’te Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile yaptığı röportaj sonrası Emmy ve Peabody ödüllerine layık görülmüş, Time dergisi 2014’te onu ‘Dünyada En Etkili 100 Kişi’ listesine almıştı.

Eski New York Belediye Başkanı ve milyarder iş adamı Michael R. Bloomberg de onu ‘en önemli ve etkin gazetecilerden biri’ olarak nitelendirmişti.

ABD’de film, medya ve siyaset dünyasından etkili isimler son günlerde cinsel taciz ve tecavüz skandallarıyla gündeme geliyor.

Bu kişiler arasında yapımcı Harvey Weinstein, aktör Kevin Spacey, komedyen Louis C.K. ve senatör Al Franken gibi figürler bulunuyor.

Son olarak dün New York Times (NYT) gazetesi hakkındaki cinsel taciz iddiaları üzerine soruşturma başlatılan Beyaz Saray muhabiri Glenn Thrush’un görevinden uzaklaştırıldığını açıklamıştı. Sputnik

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more