Sözcü Plus Giriş

Danışmanları teslim oldu Trump konuştu

ABD'de Rusya'nın seçimlere müdahale ettiği iddiası kapsamında yürütülen soruşturmada, ABD Başkanı Trump'ın eski seçim sorumlusu Paul Manafort ve iş ortağı Gates teslim oldu. İkili mahkeme önüne çıkarken, haklarındaki suçlamaları reddettiler. Trump'ın eski dış politika danışmanı George Papadopoulos, FBI'ya yalan söylediği için yargı karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Sozcu.com.tr
21:05 -
Danışmanları teslim oldu Trump konuştu

ABD’de bir süredir merakla beklenen soruşturma bugün resmen ülke gündemine oturdu. Donald Trump'ın 2016 başkanlık seçimleri için yürüttüğü kampanyanın kısa süreliğine başkanlığını yapan Paul Manafort ve eski iş ortağı Rick Gates, Rusya soruşturması kapsamında Federal Soruşturma Dairesi FBI'ın Washington bürosuna teslim oldu.

Süreç devam ederken soruşturma ile ilgili detaylar da geldi… Reuters'ın son dakika haberi olarak geçtiği haberlerde Gates'in ve Manafort'un offshore hesapları üzerinden yaklaşık 75 milyon doların geçtiğini ve Manafort'un 18 milyon dolardan fazla parayı akladığı belirtildi.

İddianamede Manafort'un, gücünü kullanarak, vergi ödemediği ve lüks bir hayat yaşadığı da belirtilirken, 2006-2016 yılları arasında Manafort ve Gates'in ABD'li yetkililerden vergi kaçırdığı ve para akladığı ifade ediliyor. Manafort ve Gates'in Ukrayna ile yaptıkları işlerle 10 milyonlarca dolar kazandığı belirtildi. Manafort ve Gates'in Ukrayna'nın lideri Yanukoviç için lobiyaptığı ve bu sayede milyon dolarlık anlaşmalar yaptıkları da vurgulandı.

 

Büyük jüri, Rusya soruşturmasına atanan özel savcı Robert Mueller'ın yönelttiği suçlamaları Cuma günü onaylamıştı. Wall Street Journal gazetesine göre Manafort'a yöneltilen suçlamalar arasında Rusya'yla olası işbirliğinin yanı sıra vergi kaçakçılığı ve kara para aklama suçlamaları da bulunuyor.

İLGİLİ HABERSon dakika haberi: Dünya ABD'deki bu gelişmeyi bekliyorduSon dakika haberi: Dünya ABD'deki bu gelişmeyi bekliyordu
Bu iddialar üzerine bugün FBI’a gidip teslim olan Manafort, Ukrayna ve Rusya'da lobicilik faaliyetleri yürütmüştü. 68 yaşındaki Paul Manafort'un Ukrayna'daki Rusya yanlısı bir siyasi partiden milyonlarca dolarlık yasadışı ödeme almış olabileceği bildirilirken, Manafort'un uzun yıllardır iş ortağı olan Rick Gates'in çok sayıda Rus ve Ukraynalı üst düzey yetkiliyle bağı olduğu sanılıyor.Trump’ın eski danışmanları Manafort ve Gates, suçlamaları reddetti.  İkili bugün mahkeme önüne çıktı ve Mueller’in ekibinin getirdiği 12 suçlama yüzlerine okundu. Manafort ve Gates duruşmada haklarındaki suçlamaları reddetti.İKİLİ EV HAPSİNE
Mahkeme karşısına çıkan Manafort’un kefaleti 10 milyon dolar olarak belirlenirken, Gates’in kefaleti ise 5 milyon dolar olarak belirlendi. CNN’in haberine göre her iki isim de ev hapsinde kalacak.

İLGİLİ HABERTrump'a bir tokat da transseksüel askerlerden geldiTrump'a bir tokat da transseksüel askerlerden geldi

TRUMP’IN ESKİ DANIŞMANI YALANI KABUL ETTİ
Öte yandan mahkeme kayıtlarına göre, Trump’ın eski dış politika danışmanı George Papadopoulos 5 Ekim’de, “üst düzey Rus hükümet yetkilileriyle yakın bağlantıları olduğu anladığı” kişilerle temasları hakkında Ocak ayında Mueller için çalışan federal yetkililere yalan söylediğini kabul etti. Papadopoulos’un bu temaslarında, Hillary Clinton’a yönelik “kirli bilgiler” hakkında görüştüğü ancak yetkililere bu konuda yalan beyanda bulunduğu belirtiliyor. Kayıtlarda, geçen yaz Washington Dulles Havalimanı’nda tutuklanan Papadopoulos’un o tarihten bu yana yetkililerle işbirliği yaptığı da kaydediliyor.

İLGİLİ HABERDünya piyasaları bu ismi bekliyorduDünya piyasaları bu ismi bekliyordu

TRUMP’IN DERDİ CLINTON
Trump, yaşananların ardından önce Twitter üzerinden iddiaları yalanladı. Manafort’un hakkındaki suçlamaların seçim döneminden öncesine dayandığını ifade eden Trump, seçim döneminde rakibi olan Demokratların adayı Hillary Clinton’ı suçladı.

Trump’ın bu açıklamalarının ardından Beyaz Saray resmi olarak açıklamalarda bulundu. Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, “Trump ile Rusya arasında bir bağlantı olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Bugün de bu konuyla ilgili hiçbir yeni gelişme yok. Papadopulos’un seçim kampanyasındaki rolü ‘aşırı derecede sınırlıydı. Sadece gönüllü olarak çalışıyordu” ifadesini kullandı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 21:54 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more