Davutoğlu’ndan Katar açıklaması

BAE, Suudi Arabistan, Mısır ve Bahreyn'in Katar'la diplomatik bağlarını koparmasının ardından eski başbakan Ahmet Davutoğlu bir yazı kaleme aldı. Al Jazeera'ye durumu analiz eden Davutoğlu, "Varlığımız bölgeye güvenlik sağlıyor" ifadesini kullandı.

Davutoğlu’ndan Katar açıklaması

Eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Körfez’de suların ısınmasına neden olan diplomatik krizin ardından Al Jazeera’ya yazdı. Krizin farklı yönlerini ele alan Davutoğlu, Katar’daki Türk askerinin varlığını ve Türkiye’ye ait üssün de önemini vurguladı.

Davutoğlu, “Bölgede istikrar olmalı. Katar’daki Türkiye üssünü bu bğalamda ele almalıyız. Türkiye’nin üssünün sadece Katar’ın güvenlik ve istikrarı için önemli olduğunu söyleyemeyiz. Aksine bizim varlığımız Körfez bölgesinin genel olarak güvenliğini sağlamak için önemlidir. Bu açıdan bakınca Katar’ın güvenliği kadar Suudi Arabistan’ın da güvenliğine katkı sağlıyoruz. Türkiye, Körfez’deki farklı kampların siyasi oyununu oynamayı reddediyor. Başka bir deyişle, Katar’daki Türkiye üssü, bütün körfezin güvenlik ve istikrarını etkiler” ifadesini kullandı.

Davutoğlu dış güçlerin bölgeye etkisinin de olumsuz sonuçları olacağını duyururken, “Deneyimimiz bize hegemonik ve bölgenin dışından gelen güçlerin bölge halklarına barış ve refah getirmediğini gösterdi. Aksine tam tersi oldu. Dolayısıyla bu krizin, bölge için yeni bir norm olmasına izin vermemeliyiz” yorumunu yaptı.