Sözcü Plus Giriş

2017’nin son gök olayı… Geminid (İkizler) Meteor yağmuru nedir? Ne zaman başlayacak?

Geminid (İkizler) Meteor yağmuru ne zaman başlayacak? Meteor yağmuru saat kaçta? 13 Aralık çarşamba gününü 14 Aralık perşembeye bağlayan gece, gökyüzünde yılın son şöleni doruk noktasına ulaşacak. Geminid (İkizler) meteor yağmuru sayesinde saatte ortalama 120 "yıldız kayması" görmek mümkün.

11:32 -
2017’nin son gök olayı… Geminid (İkizler) Meteor yağmuru nedir? Ne zaman başlayacak?

İkizler (Geminid) Meteor Yağmurunda saatte 120 civar meteorun görülebileceği yetkili ağızlarca açıklandı. Peki Geminid (İkizler) meteor yağmuru ne zaman, saat kaçta başlayacak? İşte meteor yağmuru ile ilgili merak edilenler. Gündüzlerin kısalıp gecelerin uzamasının da avantajları olabiliyor: Nitekim bu kayan yıldızları görebilmemiz için daha fazla zaman anlamına geliyor. Geminid (İkizler) meteor yağmuru sayesinde 16 Aralık'a kadar gökyüzünde yüzlerce yıldız kaymasını gözlemleyebilirsiniz. Ancak gökyüzündeki şölen 13 Aralık çarşamba gününü 14 Aralık perşembeye bağlayan gece, doruk noktasına ulaşacak.

İLGİLİ HABERGalakside keşfedilen ilk gizemli meteor Oumuamua! Tarihi değiştirecek keşif | Son dakika haberleriGalakside keşfedilen ilk gizemli meteor Oumuamua! Tarihi değiştirecek keşif | Son dakika haberleri

ÇIPLAK GÖZLE NASIL İZLENİR?

Geminid göktaşlarını bulutsuz havalarda çıplak gözle bile görmek mümkün. Buna ışık kirliliğinin görüldüğü büyük şehirler de dahil. Ancak tabi ki meteor şölenini daha iyi görmek için yapay ışıktan uzak, karanlık yerler daha uygun. Saatte ortalama 120’ye varan “yıldız kayması” görmek mümkün. Gözlem için en iyi saat dilimi olarak 13 Aralık’ı 14 Aralık’a bağlayan gece saat 02.00 gösteriliyor. (DW Türkçe)

Son güncelleme: 12:10 13.12.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more