Sözcü Plus Giriş

Elysee Sarayı, güne istifayla başladı

Fransız Cumhurbaşkanı Macron ile anlaşamadığını daha önce de duyuran Genelkurmay Başkanı de Villiers'in istifa ettiği açıklandı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:45, 19/07/2017
Elysee Sarayı, güne istifayla başladı

Fransa’nın en genç Cumhurbaşkanı olan Emmanuel Macron’un bakanlıklarda bütçe kesintisi kararı almasının ardından Paris, şok bir istifayla güne başladı.

Bir süredir Macron’un hamlelerine itiraz eden Fransa Genelkurmay Başkanı Pierre de Villiers, istifa ettiğini duyurdu. Yazılı bir açıklama yapan de Villiers, bütçe kesintisinin istifasında önemli bir payı olduğunu vurguladı.

de Villiers’in istifa mektubunda şu ifadeleri kullandığı açıklandı: “Artan görevler karşısında, gereksinimleri karşılamak için bütçe gerekli. Ülkeme ve siyasi otoriteye büyük bir bağlılık ve sadakat içerisinde davrandım. Şeffaflık ve bu kondaki çekincelerimi dile getirdim. Mevcut koşullar altında Ordu’nun sürekliliğinin Fransa ve Fransızları garanti altına alabileceğini ve ülkemin bugün ve yarınlarını destekleyeceğini düşünmüyorum. Bu nedenle kabul edilen istifamı sundum. 43 yıldır askerlik yapıyorum ve görevdeki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.”

Macron’un de Villiers’in istifasını onayladığı açıklandı.

 

Yayınlanma Tarihi:12:00,