Sözcü Plus Giriş

En büyük güneş tutulması için geri sayım

ABD'de halk, 21 Ağustos'ta yaşanması beklenen güneş tutulmasını ve yaşanacak doğa olayını heyecanla bekliyor.

22:05 -
En büyük güneş tutulması için geri sayım

21 Ağustos´ta Amerika´da gerçekleşecek güneş tutulması olayı, 1918 yılından bu yana ilk tutulma olacak. Tutulmanın yerel saatle 10.15´te, Oregon eyaletinin Newport kentinden başlayacağı ve 3 dakika kadar süreceği açıklandı.

HERKES BURAYA AKIN EDİYOR

ABD, Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) güneş tutulması ile ilgili açıklamasının ardından, dünyanın çeşitli yerlerinden insanlar ABD’ye geliyor. Tutulmanın en net izlenebileceği bölgelerde oteller ve pansiyonlar dolarken, konaklama fiyatları ciddi şekilde arttı.

Oregon, Idaho, Wyoming, Nebraska, Missouri, Illinois, Tennessee ve North Carolina’da otel ve pansiyonların dolması nedeniyle, pek çok kişinin şehirde çadır kuracağı tahmin ediliyor. Güneş tutulması günü parklarda halka ücretsiz güneş gözlükleri de dağıtılacak.

“GÖREBİLECEĞİM EN HARİKA ŞEY”

Redlands Üniversitesi’nde görevli Fizik ve Astronomi Profesörü Tyler Nordgren, The Guardian’a yaptığı açıklamada, “Tüm hayatımı bir astronom olarak gökyüzünü inceleyerek geçirdim. Samanyolu galaksisine, yıldızlara, meteor yağmurlarına baktım. Ama bu; kendi gözlerimle görebileceğim en harika şey,” sözleriyle güneş tutulmasını yorumladı.

Tutulma sırasında hava gündüz vakti neredeyse tamamen kararacak. DHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more