Endonezya’da çağdışı görüntüler: Eşcinsel erkeklere meydanda değnek cezası

Endonezya'nın Açe eyaletinde eşcinsel ilişkiye girerken yakalanan iki erkeğin değnek cezaları kent meydanında toplanan kalabalığın önünde infaz edildi. Şeriatla yönetilen Endonezya'nın Açe eyaletindeki çağdışı olayı izlemeye gelenler bu da yetmez gibi bir de yaşananları anbean telefonlarına kaydettiler.

Endonezya’da çağdışı görüntüler: Eşcinsel erkeklere meydanda değnek cezası

Açe bölgesinde şeriat mahkemesinin, eşcinsel ilişkiye giren iki erkeğe verdiği değnek cezası infaz edildi. Eyaletin başkenti olan Banda Açe’de kurulan platforma çıkarılan iki erkek, giydikleri garip kostümle yüzü tamamen kapatılan infazcıları tarafından 85’er kez değnekle dövüldü.

Eşcinsel ilişki Endonezya’da, yalnızca şeriat yasalarının uygulandığı muhafazakar Açe bölgesinde yasa dışı olsa da daha önce hiç kimse bu nedenle cezaya çarptırılmamıştı.

2017-05-23t061125z_1016750460_rc1d07c557b0_rtrmadp_3_indonesia-lgbt-caning-1
20 ve 23 yaşlarında olan iki erkek, mart ayında yerel halktan kişiler tarafından bulunarak yetkililere teslim edildi.

Yargıçlar suçlanan iki erkek için, yasanın öngördüğü maksimum ceza olan 100 değnekten daha düşük ceza verirken savcının talep ettiği 80 değneğin ise üzerinde bir cezaya hükmetti.

Kentte kurulan platforma çıkarılan beyaz önlük giydirilen iki erkeğe verilen cezayı izlemek için büyük bir kalabalık toplandı. Kalabalığın olayı izlemekle yetinmeyip bir de kameraya alması dikkat çekti.

43890erdkfmaAçe’de değnek cezaları daha önce yalnızca kumar ve alkol suçları için uygulanmıştı.

Son yıllarda giderek muhafazakarlaşan Açe, 2014’te eşcinselliğe karşı sert yasalar çıkarmıştı. Açe bölgesinde 2001 yılından bu yana şeriat uygulanıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...