Erdoğan: Alman politikacılar meseleleri tırmandırıyor

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM'deki grup toplantısında konuştu. Erdoğan son dönemde gerilen Almanya-Türkiye ilişkisini ve önceki gün tamamlanan Körfez turunu da anlattı.

Erdoğan: Alman politikacılar meseleleri tırmandırıyor

Almanya ile yaşanan gerilime değinen Erdoğan, önceki gün tamamlanan Körfez krizi hakkında, “Verimli ve başarılı geçti” yorumunu yaptı.

Erdoğan'dan AKP teşkilatına flaş uyarı İlginizi Çekebilir Erdoğan'dan AKP teşkilatına flaş uyarı
“Temaslarımız faydalı oldu ve bölgede istikrar ver barışı sağlamak için çalışmaya devam edeceğiz” diyen Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkan detaylar şu şekilde:

• Batılılar ne talep ediyorsa Türkiye’nin kabul etmesini istiyor; ya bizim egemenlik haklarımıza saygı göstererek müttefiklik yapacaksınız ya da her saygısızlığınızın cevabını alacaksınız.

• Alman firmaları çekilir diyorlar, biz bugüne kadar hiç bir ülkenin Türkiye’deki yatırımlarıyla ters bir ilişkiye girmedik.

• Farklı kesimler üzerindeki arayışlarının farkındayız, vakti saati geldiğinde ajanlarının tepesine binmeye devam edeceğiz.

• İş dünyasından gelen sinyaller (Alman firmaların) yeni yatırımlarının sürdüğünü gösteriyor.

• Almanya ve ABD’de yapılınca suç sayılan eylem Türkiye’de yapılınca neden hak ve özgürlük meselesine dönüşüyor. Bizi bunlarla tehdide kalkarsanız yanılır ve siz kaybedersiniz.

• Son dönemlerde bu çevrelerin ekonomi silahına daha çok önem verdiğini görüyoruz, işi Alman firmaları için kara liste oluşturulduğu iddiasına vardırdılar. Yaşanan iletişim sorunu ortadan kalkmasına rağmen Alman politikacılar meselelerini tırmandırmaya çalışıyor, Alman firmalarla ilgili soruşturma yok.