Sözcü Plus Giriş

Erdoğan, Alman liderle görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'le görüştü. Görüşmede ikili ilişkiler, mülteci sorunu ve Suriye'nin gündeme geldiği açıklandı.

Sozcu.com.tr
18:31 -
Erdoğan, Alman liderle görüştü

Merkel, Suriyeli mülteciler konusunda AB tarafından verilmesi kararlaştırılan yardımın ulaşmasının hızlandırılacağını söylerken, Suriye ekseninde bölgedeki gelişmeler masaya yatırıldı.

İki lider başta PKK olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelede işbirliğinin önemine değindi. Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Rusya’nın Soçi kentinde gerçekleştirilen Üçlü Suriye Zirvesi konusunda bilgi verdiği de kaydedildi.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre telefon görüşmesinde, ikili ilişkiler ve Suriye ekseninde bölgesel gelişmeler ele alındı. Türkiye, Rusya ve İran´ın katılımıyla 22 Kasım 2017 tarihinde gerçekleşen Soçi zirvesi hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın, Şansölye Merkel ile bilgi paylaşımında bulunduğu görüşmede, mülteciler konusuna da değinildi.

Şansölye Merkel, Suriyeli mültecilerle ilgili olarak Türkiye´ye taahhüt edilen AB yardımlarının ulaştırılmasının hızlandırılması için çalışacağını belirtti. İki lider, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadelede işbirliğinin önemine işaret ettiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Şansölye Merkel´in, Almanya´da hükümeti kurma çalışmalarının  neticelenmesinin akabinde, üst düzey ikili temaslara ivme kazandırılması konusunda da mutabık kaldıkları kaydedildi.

Son güncelleme: 20:17 30.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more