Reklamsız Sözcü

Erdoğan, Papa ile Kudüs’ü görüştü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Yaptıkları telefon görüşmesinde Kudüs konusu ele alındı.

android-time 19:36
Erdoğan, Papa ile Kudüs’ü görüştü!
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Papa ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Yaptıkları telefon görüşmesinde Kudüs konusu ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Papa Francis ile telefonda görüştü. Görüşmenin gündeminde ABD’nin Kudüs ile ilgili attığı adım vardı. Erdoğan, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs ile ilgili yaptığı açıklamaların endişe verici olduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERTrump açıklaması sonrasında Filistin'de son durumTrump açıklaması sonrasında Filistin'de son durum

İki lider yaptıkları görüşmede, Kudüs’te mevcut durumun korunması ve 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulması konusunda aynı düşüncede olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı kayaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Papa Franciscus, bugün akşam saatlerinde fikir teatisi amacıyla yaptıkları görüşmede, ABD yönetiminin Kudüs konusunda attığı son adımın endişe verici olduğunu belirttiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgenin barış ve istikrarı için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin Devleti'nin vücut bulmasının şart olduğuna dikkati çekti.

İLGİLİ HABERTrump'dan son dakika açıklaması: Kudüs kararı çoktan alınması gereken bir karardıTrump'dan son dakika açıklaması: Kudüs kararı çoktan alınması gereken bir karardı

Vicdan sahibi olan herkesin bu husustaki hassasiyetini hep birlikte ortaya koyması gerektiğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus'a Kudüs'te mevcut durumun korunması yönündeki çağrısından dolayı takdirlerini iletti. Kudüs'ün Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar için kutsal olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, bu kentin statüsünü değiştirmeye yönelik her türlü teşebbüsten uzak durulması gerektiğini belirttiler.

İLGİLİ HABER''Trump ve işgalciler bu karardan pişman olana kadar...''''Trump ve işgalciler bu karardan pişman olana kadar...''

Kudüs konusunda uluslararası hukukun ve BM kararlarının ihlali anlamına gelecek girişimlere uluslararası toplumun tepki göstermesi gerektiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Papa Franciscus, ABD yönetiminin attığı adımın yanlış olduğunu farklı platformlarda dile getireceklerini de belirttiler. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu çerçevede Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak 13 Aralık 2017 günü İstanbul'da Olağanüstü İslam Zirvesi'ni düzenleyeceğini vurguladı. Görüşmede, Türkiye ve Vatikan arasındaki iyi ilişkillerin daha da güçlendirilmesi konusunda da mutabık kalındı.

 

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 11:4211.12.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more