Eski Yunanistan Maliye Bakanı Varufakis’ten ECB’ye dava

Eski Yunanistan Maliye Bakanı Yannis Varufakis ile Alman parlamenter Fabio De Masi, 2015 yılında Yunan bankaları için hayati öneme sahip fonlamayı durdurma kararına zemin teşkil eden bir belgeye erişim elde edebilmek için Avrupa Merkez Bankası'nı (ECB) dava etti.

Eski Yunanistan Maliye Bakanı Varufakis’ten ECB’ye dava

Varufakis ile Alman sol parlamenter Masi, Avrupa Birliği Genel Mahkemesi’nden ECB’yi 2015’teki karar hakkında olan hukuki görüşünü açıklamaya zorlamasını talep etti.

ECB’nin 2015’te Yunan bankalarına fonlamayı durdurması nedeniyle Başbakan Aleksis Çipras, bankaları kapatmak ve sermaye kontrolleri uygulamak zorunda kalmış, kurtarma programı için uluslararası kreditörler ile müzakerelerde eli zayıflamıştı.

Dönemin Maliye Bakanı olan Varoufakis görevinden istifa etmiş, Çipras ise kemer sıkma tedbirleri ve reformlar içeren kurtarma programını kabul etmişti.

‘ECB YETKİSİNİ AŞTI’

ECB’ye yaptıkalrı başvurunun reddedilmesinin ardından AB Genel Mahkemesi’ne belgeye erişim izni için başvuran Varufakis ve Masi o dönem ECB’nin aldığı kararın hukuksuz olduğunu savundu.

Masi yaptığı açıklamada “Emekli maaşlarında kesintiye, vergi arttırımına ve ucuza ya da zararına özelleştirmelere zorlamak için Yunan banka sektörüne likiditeyi kısıtlayarak ECB yetkisini aştı” ifadelerini kullandı.

ECB sözcüsü ise bankanının hukuki görüşünün Yunan bankalarının fonlanmasını durdurma kararından 2 ay önce geldiğini belirterek bankanın bu belgeyi yasal danışmanlarını ve iç görüşmelerini korumak adına açıklamama kararı aldığını söyledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...