Reklamsız Sözcü

Facebook, Amerikan siyasetini birbirine kattı

Facebook, son iki yıl içinde Rusya merkezli operasyonlar kapsamında Amerikan siyasetiyle ilgili olarak gönderilen 800 bin mesajın 126 milyon Amerikalı'ya ulaştığını açıkladı.

android-time 10:23 31 Ekim 2017
Facebook, Amerikan siyasetini birbirine kattı
Facebook, son iki yıl içinde Rusya merkezli operasyonlar kapsamında Amerikan siyasetiyle ilgili olarak gönderilen 800 bin mesajın 126 milyon Amerikalı'ya ulaştığını açıkladı.

Facebook, son iki yıl içinde Rusya merkezli operasyonlar kapsamında Amerikan siyasetiyle ilgili olarak gönderilen 800 bin mesajın 126 milyon Amerikalı’ya ulaştığını açıkladı.

Reuters’ın ulaştığı verilere göre, 2016 yılında düzenlenen Amerikan başkanlık seçimleri kapsamında gönderilen mesajların içeriği daha çok sosyal ve politik açıdan ayrıştırıcı unsurlar içeriyor.

Facebook bu rakamları, Senato’ya Twitter ve Google ile beraber bu hafta vereceği ifade öncesinde yazılı olarak açıkladı.

Amerikan Kongresi tarafından yürütülen soruşturmada, 2016 yılında ABD’de düzenlenen başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahale edip etmediği ve ABD Başkanı Donald Trump’ın kampanya ekibinin direkt olarak Rusya bağlantılarının olup olmadığı araştırılıyor.

Rusya ve Trump bu iddiaları reddediyor.

Google: 1000 adet video yüklendi

Facebook, gönderimlerin Kremlin ile bağlantılı bir Rus şirket tarafından gerçekleştirildiğini ifade etti.

Facebook daha önce de Rusya merkezli 100 bin dolar değerindeki bir operasyon kapsamında iki yıl boyunca platformunda sosyal ve politik açıdan ayrıştırıcı reklamların verildiğini açıklamıştı.

Mayıs 2017’ye kadar iki yıl boyunca 470 adet sahte hesaptan 3 bin adet genelde göç, ırk, eşcinsel hakları gibi konular hakkında ayrıştıcı olan reklamların verildiği belirtildi.

Herhangi bir siyasetçiyle direkt ilgili bir reklam vermeyen bu hesapların hepsinin kapatıldığı eklendi.

Google ise Pazartesi günü Rusya’daki internet trollerinin YouTube’da 18 farklı kanaldan bin adet video yüklediğini söyledi.

Twitter ise Rusya ile bağlantılı olan 2.752 hesabı askıya aldığını açıkladı.

Aynı zamanda, İlk etapta Rusya propagandalarını öne çıkarmak için Facebook reklamları satın alan şirket, seçim döneminde ise başkan adayları Donald Trump ve Hillary Clinton ile ilgili de reklamlar yayınladı. Başkan adaylarının haricinde ABD'deki göçmenlik, LGBT, ırkçılık gibi konularda bölücü sosyal ve politik mesajlar içeren reklamlar da yayınlayan Rusya bağlantılı hesap ve Sayfalar, Haziran 2015 ile Mayıs 2017 arasında 100 bin dolarlık reklam da satın almıştı.

Bugüne kadar toplamda 3 bini aşkın reklam satın alan Rusya merkezli şirket, reklamları yayınlamak için 470 sahte hesap kullandı. Facebook'un güvenlik biriminin başında bulunan Alex Stamos yaptığı açıklamalarda sahte hesapların birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve muhtemelen Rusya dışından yönetildiklerini belirtmişti.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.

Son güncelleme: android-time 10:4031.10.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more