ABD’nin vetosuna Ankara’dan çok sert yanıt

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin ABD'nin Kudüs kararı aleyhine toplanmasının ardından ABD'nin vetosu şok etkisi yarattı. ABD'nin geri adım atmamasıyla birlikte Filistin Dışişleri Bakanlığı BM Genel Kurulu'nu acil olarak toplanmaya çağıracağını duyurdu.

ABD’nin vetosuna Ankara’dan çok sert yanıt

Trump’ın geçtiğimiz haftalarda Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının yankısı devam ediyor. ABD Başkanı Trump’ın kararının arkasından Mısır’ın taslak metniyle bir araya gelen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi bugün bir araya geldi. BMGK’daki 15 ülkeden 14’ü karara onay verirken ABD tasarıyı veto etti.

Bu kararın ardından Filistin Dışişleri Bakanlığı konunun görüşülmesi için Birleşmiş Mileltler Genel Kurulu’nu toplamaya karar verdi. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki Ramallah’ta konuştu. Maliki, “Uluslararası kamuoyu Trump’ın kararının yanlış olduğunu görecek. 48 saat içerisinde acil olarak Genel Kurulu toplamaya çağıracağız” ifadesini kullandı.

Öte yandan bu kararın ardından Ankara’dan çok sert bir yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin vetosuyla BMGK’nın etkisiz kalmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı. Reuters’ın aktardığı habere göre ABD’nin vetosunun Ankara’da şok etkisi yarattığı belirtildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...