Sözcü Plus Giriş

Fransa’da OHAL kalktı

Fransa'da 2015 yılında Paris terör saldırıları sebebiyle uygulanmaya başlanan ve tam 6 kez uzatılan OHAL, uzatılmadı ve dün kalktı.

15:42 -
Fransa’da OHAL kalktı

Fransa’da OHAL dün kalktı ancak Başkan Emmanuel Macron tarafından imzalanan yeni terör yasası devrede olacak.

OHAL uygulamalarını eleştiren kesimler OHAL’in kaldırılmasına rağmen getirilen yeni yasanın birçok özgürlüğü kısıtlayabilecek uygulamaların önünü açacağını söyledi.

Şüpheli bir kişinin telefonunun dinlenebilmesi ve sosyal medya hesaplarına el konulabilmesi gibi yaptırımlar bulunan yeni terör yasası 2015’den itibaren birçok terör saldırılarıyla sarsılan Fransa’nın iç güvenliğini OHAL olmadan korumaya çalışacak.

Paris'in farklı bölgelerinde düzenlenen terör saldırılarında resmi rakamlara göre 129 kişi öldü. Saldırıların hedefleri arasında 10. bölgedeki bir Kamboçya lokantası ile 11. bölgedeki Bataclan konser salonu da bulunuyordu. Stade de France stadyumundaki patlamaları da kapsayan saldırı ve Nice’in sahil şeridi Promenade des Anglais caddesinde, Bastille günü kutlamaları kapsamında toplanan binlerce kişinin öldürülmesi Fransa tarihinin en korkunç terör eylemi olmuştu.

2016 yılında OHAL süreci içerisinde göreve gelen Emmanuel Macron ve kabinesi OHAL’i uzatmama kararı aldı.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:43 01.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more