FT: ‘Referandum yaklaşırken medyaya baskılar artıyor’

Dünya Türkiye'de basına yönelik baskıya hemen her gün bir haberle dikkat çekiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'deki basın özgürlüğünün birçok Avrupa ülkesinden fazla olduğunu savunsa da hapisteki gazeteciler ve kapatılan yayın organları listesi tablonun hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Son olarak İngiliz Financial Times (FT) gazetesi referandum öncesi medya üzerindeki baskıyı kapsamlı bir haberle ele aldı.

FT: ‘Referandum yaklaşırken medyaya baskılar artıyor’

FT, Kanal D’de sabah haberlerini sunan İrfan Değirmenci’nin ‘hayır’ oyu kullanacağını açıklamasıyla işten çıkarıldığını aktardı.

Türkiye’deki medya patronlarının yayın kuruluşlarını uzun yıllardır kendi çıkarları için kullandığını ve yasaların sert olduğunu belirten FT, “Türkiye’de gazeteciler hiçbir zaman tam özgürlüğü tadamadı” ifadesini kullanıyor.

Özgürlükler Raporu yayınlandı: Türkiye'nin durumu bildiğiniz gibi! İlginizi Çekebilir Özgürlükler Raporu yayınlandı: Türkiye'nin durumu bildiğiniz gibi!

FT, Erdoğan karşıtlarının, 16 Nisan’daki anayasa referandumunda ‘evet’ oyu çıkması halinde manevra alanının daha da daralacağını söylediğine dikkat çekiyor.

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana, çoğunluğu Fethullah Gülen hareketi ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle, 150’den fazla yayın organının kapatıldığını hatırlatan FT, bunlar arasında Kürt yayın organları bulunduğunu da yazıyor. 150’den fazla gazetecinin de tutuklu olduğuna dikkat çekiliyor.

AKP’ye ayrılan süre CHP’ninkinin 5 katı

Haberde, ‘hayır’ kampanyası yürüten Demokrasi için Birlik platformunun 17 televizyonu kapsayan ve 10 gün süren araştırmasına da yer veriliyor.

Mart ayı başında yapılan araştırmaya göre; televizyonlarda AKP’ye ayrılan süre yaklaşık 5 bin dakika iken CHP’ye bin dakika yayın süresi ayrıldı. HDP’ye ayrılan süre is sadece 33 dakika.

FT, hükümetin ekonomi kartını da medya kuruluşlarına karşı kullandığını yazıyor ve Doğan Grubu’na 2009 yılında verilen para cezası hatırlatılıyor. İlk olarak 2,5 milyar dolar olarak açıklanan ceza daha sonra ciddi oranda düşürülmüştü.

Haberde hükümete yakın yayın kuruluşlarında, AKP’yi eleştiren haberlerin yayına verilmediği belirtildikten sonra, bu basın kuruluşlarından birinde çalışan bir gazetecinin sözlerine yer veriliyor: “Önerdiğiniz haberler 2-3 kez reddedildikten sonra siz de bu tarz haberlerle ilgilenmemeye başlıyorsunuz. Yani kendi kendinizi sansürlüyorsunuz.”

Erdoğan'ın 'hayır' çadırını ziyaretinde içeride konuşulanlar İlginizi Çekebilir Erdoğan'ın 'hayır' çadırını ziyaretinde içeride konuşulanlar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün İstanbul Sarıyer’de bir ‘hayır’ çadırını ziyaret etmiş, burada vatandaşlarla sohbet etmişti. Vatandaşlar Erdoğan’a “Sürekli baskı altında kalıyoruz” deyince Erdoğan, “Sizin lideriniz yalan söylediği süreci, bu yalanlarından dolayı” şeklinde cevap vermişti.

Öte yandan Erdoğan, geçmişte yaptığı birçok konuşmada, Türkiye’deki basın özgürlüğünün pek çok Batı ülkesinden fazla olduğunu savunmuştu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...