Sözcü Plus Giriş

Hitler’in son dakikaları burada geçti

Milyonlarca Yahudi'yi katleden Hitler'in 30 Aralık 1945'te intihar ettiği odanın aynısını yapan sanatçılar, Nazi diktatörün hayatının son dakikalarını geçirdiği odaya derinlemesine bir bakış sağlıyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 08:56, 31/07/2017
Hitler’in son dakikaları burada geçti

Almanya’nın başkenti Berlin yeni bir sergiyle gündeme geldi. Bunun sebebi ise serginin İkinci Dünya Savaşı ve Nazi lider Adolf Hitler’in yaşattığı yıkım. Yıllar boyunca Almanya’da bir tabu halini alan Hitler’i merkezine alan sergi, “Hitler-nasıl oldu” ismini taşıyor.

Berlin’deki sivillerin kullandığı sığınaklardan birinde kurulan sergi, Yahudi Soykırımı’nı yapan Hitler’in Eva Braun ile birlikte intihar ettiği sığınağın da birkaç metre uzağında. Hitler’in hikayesinin anlatıldığı serginin sonu ise Hitler’in intihar ettiği odada sonlanıyor. Böylelikle ziyaretçiler Hitler’in odasına dair ilk defa bu kadar yakından bakabiliyor.

hitler

Fakat Hitler’in odasını birebir kopyalayan küratör Wielan Giebel büyük tepki çekti. “Hitler’in Disneyi”ni yapmakla suçlanan Giebel, “Bu odada suç bitti, her şey sona erdi, o yüzden gösteriyoruz” dedi.

30 Aralık 1945’te ölen Hitler’in son dakikalarını geçirdiği odasında ise dikkat çekici detaylar var. Ayaklı yüksek bir saat, yerde büyük boyutta bir halı ve çiçek işlemeli üçlü koltuk takımının olduğu odada bir de oksijen tankı bulunuyor. Sergi kapsamında bir camekanın arkasında sergilenen oda kamerayla izleniyor ve ziyaretçilerin fotoğraf çekmesi kesinlikle yasak.

Yayınlanma Tarihi:08:12,