Sözcü Plus Giriş

İbadi’den küstah Ankara açıklaması

İngiltere'de yayın yapan Independent'ın Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn'e konuşan Irak Başbakanı Haydar el İbadi, IKBY'nin özerkliğinin son bulacağını söylerken, Türkiye'nin Erbil'le doğrudan siyasi ve ekonomik ilişkiler kurduğunu belirterek, referandum sonrasında yaşanan süreç için, "Ankara hatasını kabul etti" ifadesini kullandı.

Sozcu.com.tr
16:46 -
İbadi’den küstah Ankara açıklaması

Ankara, Washington, Bağdat ve Tahran başta olmak üzere neredeyse bütün dünyanın karşı geldiği Kuzey Irak’taki sözde bağımsızlık referandumu sonrasında Irak  Başbakanı açıklamalarda bulundu.

BBC Türkçe’de de yer alan haberde İbadi, Kürt askerlerin ya Irak ordusunun bir parçası haline geleceğini ya da bölgede küçük bir yapıya dönüştürüleceğini söylerken, Ankara hakkında da küstahça açıklamalarda bulundu.

İLGİLİ HABERBarzani giderayak saçmaladıBarzani giderayak saçmaladı
İbadi, 2012’de Ankara ile Erbil arasında imzalanan petrol anlaşmasında Bağdat yönetimi IKBY’nin tek başına bu tür uluslararası anlaşmalara imza atmasının Irak anayasasına aykırı olduğunu söylediğini hatırlattı. Peter Cockburn’e konuşan İbadi, referandum sonrasındaki süreçte Ankara’nın hatasını anladığını söyledi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 16:53 31.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more