Sözcü Plus Giriş

İbrahim Kalın: NATO tatbikatındaki olay soruşturulmalı

FRANCE 24 kanalında Marc Perelman'a konuşan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın; Suriye, Soçi Zirvesi, terörle mücadele, Türkiye-ABD ilişkileri, gibi konuları ele aldı.

Sozcu.com.tr
10:13 -
İbrahim Kalın: NATO tatbikatındaki olay soruşturulmalı

Konuşmasında, Türkiye’nin dört bir yandan düşmanlarla mücadele ettiğini söyledi ve NATO tatbikatındaki olayın da  soruşturulması gerektiğini vurguladı. Ve Türkiye'nin NATO'nun güçlü bir müttefiki olduğunu belirterek, “Pek çok tatbikata katıldık. NATO'nun 50 yıldan uzun zamandır parçasıyız. Tabii ki bu olay dikkatle incelenmeli, soruşturulmalı. Bunu kim yaptı, o resimleri oraya kim koydu vs. Bir askeri ittifak, böyle katı disiplinli bir sistemde böyle bir şey nasıl olabiliyor.” diye konuştu.

Türkiye'nin bu konuda NATO'dan özür aldığını hatırlatan Kalın, bu olayın bir kaza olup olmadığına ilişkin soru üzerine şunları söyledi:

“Detayları bilmiyorum. Göreceğiz. Şu ana kadar NATO'nun açıklamalarına dayanıyoruz. Bir soruşturma olacağını sanıyoruz, birkaç kişinin de kovulduğunu duyduk. Ancak böyle bir şeyin NATO'da nasıl olabildiğini ve bir daha böye birşeyin olmayacağını bilmek için uğraşıyoruz.. Fakat bunun herhangi bir ülkeye yapılması kabul edilemez. Özellikle de kurucu Cumhurbaşkanımız Atatürk'e ve mevcut Cumhurbaşkanımıza yapılması ve Türkiye'nin tepki göstermemesi beklenemez. Bu mümkün değil.”

Kalın, “Türkiye NATO ile ilişkileri kesmeyi düşünüyor mu?” şeklindeki soruya, “Hayır.” yanıtını verdi. “NATO'nun hala sağlam ve açık bir müttefiki misiniz?” sorusunu ise “Öyleyiz, çünkü NATO'nun önemli bir müttefikiyiz.” diye cevapladı.

İLGİLİ HABER''Suriye'yi birleştirecek kişi Esad değil!''''Suriye'yi birleştirecek kişi Esad değil!''

 

Son güncelleme: 10:24 21.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more