Sözcü Plus Giriş

İki cümlelik açıklama! 7. Filo Komutanı görevden alındı

ABD Donanması'na ait savaş gemilerinin 2 ayda iki ciddi ölümlü kaza yapmasının ardından 7.Filo'nun Komutanı Koramiral Joseph Aucoin görevden alındı. Yapılan 2 cümlelik açıklamada donanmanın Auscoin'in 'komuta yeteneğine olan güvenini yitirdiği' belirtildi.

19:08 -
İki cümlelik açıklama! 7. Filo Komutanı görevden alındı

ABD Donanması’ndan yapılan açıklamada, “Pasifik Filosu Komutanı Amiral Scott Swift bugün, kendisinin komuta yeteneğine olan güvenin yitirilmesi nedeniyle, 7. Filo Komutanı Koramiral Joseph Aucoin’i görevden aldı. Görev için önerilen, kabul edilen ve terfi ettirilen Tuğamiral Phil Sawyer hemen görevi devralacak” dendi.

Sputnik’in haberine göre; görevden alma kararı ABD Donanması’nın son 2 ayda 2, son bir yılda ise 4 önemli kaza geçirmesinin ardından geldi.

Pasifik Filosu Komutanı Amiral Scott Swift daha önce ‘4 kazanın nedenlerinin özgün olduğunu ancak bunların münferit olaylar olarak görülemeyeceğini’ söylemişti.

ABD destroyeri USS John McCain’in pazartesi Singapur açıklarında bir petrol tankeri ile çarpışması nedeniyle 10 ABD’li denizci kaybolmuş, 5’i yaralanmıştı.

USS Fitzgerald destroyeri ise haziranda Japonya karasularında bir kargo gemisiyle çarpışmış, olayda 7 ABD’li denizci hayatını kaybetmişti.

İki gemi de 7.Filo’da görev yapıyordu.

Yaklaşık 20 bin askerin görev yaptığı 7. Filo’da 50-70 arasında savaş gemisi ve denizaltı ile 140 hava aracı bulunuyor.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more