Sözcü Plus Giriş

Didim’de yakalanan İngiliz’in yalanı ortaya çıktı

Önceki gün Didim'de Bulgar sevgilisi ve onun annesiyle birlikte Didim'de tatil yaparken yakalanan İngiliz asker hakkında İngiliz basını bir gerçeği kamuoyuna duyurdu. Joe Robinson'ın terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı YPG'yle birlikte savaştığına dair demeçleri ortaya çıktı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:54, 26/08/2017
Didim’de yakalanan İngiliz’in yalanı ortaya çıktı

Terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’yle birlikte IŞİD’e karşı savaştığı iddialarını Türk polisine karşı reddeden Joe Robinson’ın gerçek yüzü ortaya çıktı. İngiltere’nin saygın haber sitelerinden The Independent, eskiden İngiliz ordusunda da görev alan Robinson’ın Suriye’de eline silah aldığını ve IŞİD’e karşı terör örgütü PKK’nın uzantısı YPG ile savaştığını yazdı. Türk basınına yansıyan haberlere göre ifadesinde Suriye’ye 2015 yılında tıbbi yardımda bulunmak üzere gittiğini söyleyen ve sadece 3 ay kaldığını ifade eden Joe Robinson, “YPG'den silah eğitimi aldım ancak herhangi bir çatışmaya girmedim. Daha sonra buradan ayrılarak İngiltere'ye döndüm. 10 gün kadar önce M.Y.A. ve annesi V.P.R.A. ile birlikte tatil amacıyla Türkiye'ye geldik” dedi.

İNGİLİZ YETKİLİLERİN AÇIKLAMASI

İngiliz yetkililer, “Bir İngiliz vatandaşının gözaltına alındığını biliyoruz, elçiliklerimizden görüşme izni istedik” dedi.  Fakat Robinson’ın geçmişte verdiği demeçlere göre, eski asker, Tunus’ta 2015 yılında 39 İngiliz turistin tatil yaparken öldürülmesinden sonra YPG’ye katılmaya karar verdiğini söyledi. Geçtiğimiz yıl verdiği röportajda Robinson, “Suriye’ye terörizmle savaşmaya ve sivilleri korumaya gittim. Ülkemi seviyorum ve YPG de koalisyon müttefikimiz” ifadesini kullandı.

Robinson’ın YPG’ye Facebook üzerinden bir YPG’liyle arkadaş olduktan sonra dahil olduğunu söyleyerek, “Ben IŞİD’e karşı savaştığım için çok gururluyum ve sonuç ne olursa olsun hiçbir pişmanlığım yok” dedi.

Yayınlanma Tarihi:12:17,