Sözcü Plus Giriş

İngilizleri kara kara düşündüren dev proje

Londra'da hayata geçirilen ve Avrupa'daki en büyük altyapı projesi olarak öne çıkıan yeni metro hattı Crossrail’de sona yaklaşıldı. 75 bin kişinin çalıştığı proje 2018'de bitecek. Şehrin batısındaki Maidenhead ve Heathrow ile doğusundaki Shenfield ve Abbey Wood'u birbirine raylı sistemle bağlayacak projenin 2018 yılında tamamlanması hedeflenirken, İngilizler projeye olan heyecanını kaybetti! Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı alan İngilizler bu dev projeyle, Vizesiz Avrupa'ya gidebilecek mi? onu düşünüyor.

Melis BAYRAKTAROĞLU
Güncellenme: 10:27, 31/07/2017
İngilizleri kara kara düşündüren dev proje

İngiltere’nin başkenti Londra’da 2012 Mart’ında yapımına başlanan ve 2018’de bitmesi planlanan Crossrail projesinde sona gelinirken, İngilizler heyecanını kaybetti. Çünkü Brexit'le birlikte İngilizler, HS2'nin (Hızlı Tren Projesi 2) geleceğinden şüphe duyuyor.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkıp çıkmamasını belirleyen referandumda 382 seçim bölgesinden  “Brexit” taraftarları kazanmıştı.

BREXIT’İN KELİME ANLAMI NE? 
Britanya’nın (Birleşik Krallık) ilk iki harfi (Br) ile exit (çıkış) kelimesinin birleşmesinden oluşan Brexit, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması anlamına geliyor.

Şimdi Londra düşünüyor!
İngiltere 44 milyar TL’lik Crossrail projesini bitirmek üzere fakat aynı İngiltere Brexit’i de onayladı. İNGİLİZLER NASIL YENİ METROSUYLA VİZESİZ AVRUPA’YI GEZECEK?

Yayınlanma Tarihi:10:23,