İngiltere Başbakanı May Türkiye’de

İngiltere Başbakanı Theresa May ABD gezisinin hemen ardından Türkiye ziyaretinde... Cumhurbaşkanı ile May'in görüşme sonrası yaptıkları basın toplantısında bir ilk yaşandı. Normalde sarayın başka bir bölümünde ve ayakta olarak gerçekleştirilen basın toplantısını iki lider, görüşmenin yapıldığı kabul salonunda oturarak yaptılar. Bu tercihin, ABD ziyaretinin üzerinden sadece 20 saat geçmiş olan May'in yorgunluğu göz önünde bulundurularak yapılmış olduğu düşünülüyor.

İngiltere Başbakanı May Türkiye’de

ABD Başkanı Donald Trump ile Washington’da görüşmesi sonrası Ankara’ya gelen İngiltere Başbakanı Theresa May ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edildi. İki lider görüşmenin ardından bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan İngiltere Başbakanı ile Suriye, Irak ve Suriye konularını görüştüklerini ifade etti.

42423849dajsdnananamay

Dün ABD’de Trump’la görüştükten sonra uzun bir yolculuğun ardından soluğu Türkiye’de alan May’in bitkin görüntüsünün jet-lag etkisinden olabileceğini akıllara geldi.

Theresa May, Washinton D.C.'den başkent Ankara'ya uçtu.

Theresa May, Washinton D.C.’den başkent Ankara’ya uçtu.

Saat 13.00’te Cumhurbaşkanlığı sarayında başlayan görüşmeden sonra May’in ikinci adresi ise Çankaya Köşkü olacak.

 

ATATÜRK’ÜN SÖZÜYLE MESAJ

Theresa May’in, Türkiye’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret kapsamında, ilk durağı Anıtkabir oldu. May, Anıtkabir ziyaretinde, Atatürk’ün mozolesine çelenk bırakarak, Anıtkabir özel defterini imzaladı.

may32329209İngiltere Başbakanı May, özel deftere, “Modern Türkiye’nin kurucusunu burada anmak benim için büyük bir gurur. Atatürk’ün ‘Yurtta sulh cihanda sulh’ hayalini gerçekleştirmek için gayretlerimizi canlandıralım” diye İngilizce yazdı.

327489udjaksdjashfa22İngiltere Başbakanı olarak ilk kez Türkiye’yi ziyaret edecek olan May, ülkesini Avrupa Birliği’nden (AB) çıkarmaya hazırlanıyor.

May, Brexit sonrası İngiltere’nin ‘büyük ve küresel bir ticaret ulusuna’ dönüşeceğini söylemişti.

2017-01-28-ingiltere-02İngiltere hükümeti bu kapsamda, AB’den çıktıktan sonra aralarında Türkiye’nin de olduğu bazı ülkelerle serbest ticaret anlaşmaları imzalamak için görüşmeler yürütüyor.

May’in Ankara’daki temasları sırasında ele alınması beklenen diğer konular ise Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile mücadele, mülteci krizi ve Kıbrıs görüşmeleri olacak.

May’in sözcüsünden ‘insan hakları’ sorusuna yanıt

İngiltere’de Başbakanlık Sözcüsü, May’in Türkiye’de insan hakları ihlallerini gündeme getirip getirmeyeceğine ilişkin gazetecilerin bir sorusu üzerine, “Türkiye’nin demokrasisini ve kurumlarını desteklediğimizi açıkça belirttik” dedi.

Sözcü yanıtında ayrıca şu ifadelere yer verdi:
“Başbakan bu fırsatı desteğimizi yinelemek için kullanacak ama Türkiye’nin buna (darbe girişimine) yanıtının orantılı olması gerektiği konusunda açık olacağız ve tabii ki bu konuları gündeme getirmeye devam edeceğiz.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...