Sözcü Plus Giriş

Irak’tan ABD’ye: İkinci bir İsrail’e izin vermeyeceğiz

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri El Maliki, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi Douglas Sliman ile görüştü. Maliki görüşmede “Irak’ın kuzeyinde ikinci bir İsrail’in tesis edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Güncellenme: 18:50, 17/09/2017
Irak’tan ABD’ye: İkinci bir İsrail’e izin vermeyeceğiz

Cumhurbaşkanı Yardımcılığı bürosunun resmi Facebook sayfasından yapılan açıklamada El Maliki ve Büyükelçi Sliman'ın bugün Bağdat'ta yaptıkları görüşmede “Kürt bağımsızlık referandumu” dahil bazı konuları ele aldıkları belirtildi.

Görüşme sırasında El Maliki'nin Irak'ın kuzeyinde ikinci bir İsrail'in tesis edilmesine izin vermeyeceğiz” dediği aktarılan açıklamada El Maliki'nin “Ne Irak halkının ne de Kürt halkının çıkarına olduğu için referandumun iptal edilmesini istediği” de kaydedildi.

İlginizi ÇekebilirSon dakika haberi... Irak'tan referandum açıklaması: Askeri müdahaleye hazırızSon dakika haberi... Irak'tan referandum açıklaması: Askeri müdahaleye hazırız

Bu arada, açıklamayı yansıtan Rudaw İngilizce, Beyaz Saray'ın geçen Cuma günü Irak Kürt Bölgesel Yönetiminden referandumun iptal edilmesini ve bunun yerine Bağdat ile görüşmelerin yapılmasını istediğini anımsattı. Haberde ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun geçtiğimiz günlerde bir Kürt devletinin kurulmasını destekledikleri açıklamasına da dikkat çekildi. ANKA