İran’da 5.4 büyüklüğünde deprem

Geçtiğimiz ay en yaşanan depremde az 530 kişinin hayatını kaybettiği İran'da bugün yeni bir deprem meydana geldi. 5.4 büyüklüğündeki deprem Kirmanşah kenti yakınlarında yaşandı.

İran’da 5.4 büyüklüğünde deprem

Geçtiğimiz ay İran-Irak sınırında yaşanan depremde 530 kişinin hayatını kaybetmesi ve binlerce insanın da yaralanmasının yaralarını sarmaya çalışan bölge bugün 5.4 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Yetkililer depremin büyüklüğünün ilk olarak Richter ölçeğinde 6.0 olduğunu duyursa da daha sonra bu değer revize edildi.

kirman

İran’ın Kirmanşah kenti yakınlarında bugün 5.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği duyuruldu. Kirmanşah, İran-Irak 120 kilometre uzaklıkta bir kent olarak konumlanıyor ve yaklaşık 1.3 milyonluk bir nüfusu var.

ABD Deprem Araştırma Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre; Irak’ın Süleymaniye şehrinin güneyinde 5,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Irak’ın kuzeyindeki, Süleymaniye başta olmak üzere bütün kentler, saat 17.14’de meydana gelen depremle sarsıldı.

İran tarafında da hissedilen depremde 5,4 büyüklüğünde olduğunu belirtirken, yerin yaklaşık 10 kilometre derinliğinde meydana geldiği kaydedildi. Depremin Halepçe, Süleymaniye ve Erbil kent merkezleri ile çevre bölgelerde hissedildiği belirtildi. Irak’ın Süleymaniye kentinde uydudan yayın yapan NRT TV stüdyosunda ise deprem anı canlı yayın sırasında ekranlara yansıdı. Spiker ve stüdyodakiler, depremle korkuya kapıldı.

Geçtiğimiz ay 7.3 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmaya çalışan İran’da resmi haber ajanslarında depremde can kaybı yaşanmadığı ifade edildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...