İran’da ortalık karıştı! Halk sokağa indi…

İran'da ekonomik taleplerle başlayan ve hükümet karşıtı protestolara dönüşen gösteriler ikinci gününde ülke geneline yayıldı. ABD'den de protestolarla ilgili açıklama yapıldı. ABD Başkanı Trump dünyaya çağrıda bulunarak "İran halkının haklı taleplerine açıkça destek verin" dedi.

İran’da ortalık karıştı! Halk sokağa indi…

Kuzeyde Raşt, kuzeydoğuda Meşhed, batıda Kirmanşah, İsfahan ile Hamadan’da halk sokaklara çıktı. İranlı bir yetkili Fars haber ajansına yaptığı açıklamada, Meşhed kentinde 52 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Yaklaşık 50 kişinin toplandığı başkent Tahran’da da gözaltına alınanlar oldu.

Meşhed Devrim Konseyi’nin başında bulunan Hüseyin Haydari, gözaltıların nedeninin “sert sloganlar atılması” olduğunu söyledi.

İran'da iyi örtünmeyen kadına zorunlu eğitim verilecek İlginizi Çekebilir İran'da iyi örtünmeyen kadına zorunlu eğitim verilecek

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangir, ‘ülkedeki bazı olayların ekonomik sorunlardan kaynaklandığını ancak anlaşıldığı kadarıyla arkasında başka şeylerin de olduğunu’ söyledi.

Ülkenin çeşitli şehirlerinde düzenlenen gösterileri tetikleyen sebepler yükselen enflasyon, işsizlik ve yolsuzluk. Talepler hükümet politikalarına yönelik öfkeye dönüştü. Gösterilerde Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve hükümet aleyhine sloganlar atıldı.

 

Hükümetin Suriye ve Irak’taki gelişmeler dahil, izlediği dış politika da eleştirildi.

Trump'ın 'transeksüel' yasağına mahkeme engeli İlginizi Çekebilir Trump'ın 'transeksüel' yasağına mahkeme engeli

Göstericilerin “Halk yalvarıyor, din adamları Allah gibi davranıyor” sloganları attığı bildiriliyor. Ülkenin güçlü din adamlarının yaşadığı Kum’da da gösteriler olduğu belirtildi.

Hükümetin protesto gösterilerini yasaklamasına rağmen sosyal medyada halkın sokağa çıkması için çağrılar yapılıyor.

Sosyal medyada paylaşılan videolarda Kirmanşah’ta göstericiler ve güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandığı görüldü.

Gösteriler Perşembe günü Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin artan fiyatları kontrol edemediği eleştirisiyle başladı. Bir haftada yumurtanın fiyatı iki kat arttı.

Hükümet karşıtı sloganların atıldığı protestolarda siyasi tutukluların serbest bırakılması ve polis şiddetine son verilmesi çağrıları da atıldı.

iranpro

Meşhed’de dış politikaya yönelik öfke “Hayatım Gazze için değil, Lübnan için değil, İran içindir” sloganlarıyla dile getirildi. Göstericiler hükümetin iç politika sorunları yerine dış politikaya ağırlık verdiği eleştirisini yapıyor. (BBC TÜRKÇE)

ABD’DEN TEPKİ: ŞİDDETLE KINIYORUZ

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’da yaşanan olayları kınadığını açıkladı. “Tüm ülkeleri İran halkını ve onların temel hak taleplerini açıkça desteklemeye çağırıyoruz” ifadelerinin kullandığı açıklamada, barışçıl protestocuların gözaltına alınmasına da tepki gösterildi.

TRUMP: DÜNYA BU SÜRECİ İZLİYOR

ABD Başkanı Donald Trump, İran’da devam eden protestolara ilişkin, “İran yönetimi, kendini ifade hakkı da dahil olmak üzere, kendi halkının taleplerine saygı göstermelidir” değerlendirmesini yaptı.

Trump, Twitter’dan paylaştığı mesajında, “Rejimin yolsuzluklarından ve ülkenin varlığını yurt dışında terörizme harcamasından bıkmış olan İran vatandaşlarının barışçıl protestolarıyla ilgili bilgiler geliyor. İran yönetimi, kendini ifade hakkı da dahil kendi halkının haklarına saygı göstermelidir. Dünya bu süreci izliyor” ifadelerini kullandı.


Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...