Irma, en meşhur havaalanını yıktı geçti

Hızı saatte 300 kilometreyi bulan Irma Kasırgası, Karayipler'i etkisi altına almaya başladı. Hızla ABD'ye ilerleyen kasırga, Karayipler'in ufak adası St. Martin'deki Maho Plajı'nın yanındaki Juliana Uluslararası Havaalanı'nı yerlebir etti, bölgede toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

Irma, en meşhur havaalanını yıktı geçti

Karayipler’in doğusunda bulunan Barbuda Adası’nın Başbakanı Gaston Browne, en tehlikeli sınıflandırma olan 5 kategorisinde yer alan Irma Kasırgası’nın ‘adanın yüzde 95’ine zarar verdiğini’ söyledi.

Saatte 300 kilometreye ulaşan bir hızla Karayipler’e varan Irma Kasırgası’nın yarattığı etkiyle ilgili konuşan Browne, “Gözlemlerimden ve havadan yaptığımız araştırmaya göre Ada’daki evlerin ve binaların yüzde 95’i bir şekilde zarara uğratmış vaziyette. En azından çatılarının bir kısmını kaybetmişler. Gerçekten bu durumu görmek çok üzücü. Ada’da yaşanması zor gözüküyor” dedi.

twitter1

Bir kişinin hayatını kaybettiği Barbuda adasında 1.800 kişi yaşıyor. Fransa’ya bağlı olan St. Barts ve St. Martin adalarında ise en az altı kişinin, Barbados adasında da bir kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi.

Öte yandan sık sık ilginç videolarla gündeme gelen ve plaja yakın olmasıyla bilinen St. Martin’in dünyaca ünlü havalimanı Prenses Juliana Uluslararası Havaalanı’nın yeni fotoğrafları yayınlandı.

İngiliz Daily Mirror’ın Twitter’dan aldığı fotoğraflarda havaalanının farklı yerlerinin çökmüş ve ciddi hasar almış olduğu kaydedildi. Irma Kasırgası ilk önce Antigua ve Barbuda ile St. Barts ve St. Martin adalarına geldi.

Harvey Kasırgası'nın ardından ABD'yi şimdi de Irma Kasırgası vurmaya hazırlanıyor İlginizi Çekebilir Harvey Kasırgası'nın ardından ABD'yi şimdi de Irma Kasırgası vurmaya hazırlanıyor

St. Martin adasında yer alan Karayipler’in en büyük üçüncü havalimanının ise yok olduğu kaydedildi. Karayipler’de kasırganın etkili olacağı düşünülen yerlerde binlerce kişi tahliye edildi. Son 10 yılın Atlantik Okyanusu’nu etkisi altına alan en güçlü kasırgası olan Irma’nın ulaştığı Porto Riko’da herkese evlerinde kalması tembih edildi. Irma Kasırgası’nın yaklaştığı Porto Riko’da şimdiden sağanak yağışlar ve güçlü rüzgarlar görülüyor. Şu an Virgin Adaları’nın kuzeyinde yer alan Irma’nın Porto Riko’dan sonra Dominik Cumhuriyeti’ne gelmesi bekleniyor.

Kasırganın etkili olduğu birçok yer ile iletişim kurulamaması ise yardım çalışmalarının sekteye uğramasına yol açıyor. ABD’nin Florida eyaletinde acil durum önlemleri kapsamında benzinin bittiği belirtilirken insanlar evlerine yiyecek, içecek ve kum torbası depoladı.

Richard Branson, adada çalışanlarla birlikte şarap mahzenini sığınak olarak kullandı.

Richard Branson, adada çalışanlarla birlikte sığınak olarak kullandığı şarap mahzeninde geceyi geçirdi.

Öte yandan ünlü iş adamı Richard Branson’ın bölgede sahibi olduğu Necker Adası da fırtınadan nasibini aldı. Fırtınaya adada yakalanan Branson, çalışanlarıyla şarap mahzeninde saklanarak fırtınanın dinmesini bekledi.