Sözcü Plus Giriş

IŞİD’den kaçan Ezidi kadın yaşadıklarını kitaba döktü

24 yaşındaki Ezidi Nadia Murad, 3 yıl önce DEAŞ tarafından kaçırıldı. Esaretten kurtulan Murad, yaşadıklarını kitapta topladı.

09:33 -
IŞİD’den kaçan Ezidi kadın yaşadıklarını kitaba döktü

Irak'ın Kocho köyünde yaşarken 3 yıl önce terör örgütü IŞİD tarafından kaçırılan Nadia Murad, esaretten kurtarılmasının ardından yaşadıklarını kendi yazdığı kitapta anlattı.

Ezidi olan 24 yaşındaki Nadia Murad, kendisinin alınıp satıldığını ve kaçmaya çalıştığında da toplu tecavüze uğradığını yazdı. Genç kadın, köyünden kaçırılırken, komşularının kendilerini kurtarmak için gelmemesini de eleştirdi.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre Nadia Murad, Musul'da tutulduğu evden bahçenin duvarından atlayarak kaçmayı başarmış ve daha sonra da bir mülteci kampına kadar ulaşmış. Nadia Murad daha sonraki süreçte ünlü oyuncu George Clooney'nin avukat eşi Amal Clooney ile tanışmış. Amal Clooney kitabın önsözünü kaleme aldı. Almanya'da yaşayan Nadia Murad, Ezidi toplumu için kampanyalar düzenliyor. Nadia'nın kitabının adı ise “Son Kız – Esaretimin ve IŞİD’e Karşı Mücadelemin Hikâyesi.”

Son güncelleme: 09:35 20.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more