Sözcü Plus Giriş

İsrail, İran’ın Suriye’deki üssünü vurdu!

İsrail jetleri, Suriye'nin başkenti Şam yakınlarındaki İran askeri üssüne saldırı düzenledi. Suriye'deki hava savunma sistemleri İsrail jetlerine füze ile karşılık verdi. Bombardımana karşı Suriye televizyonundan Cumartesi sabaha karşı vurulduk haberi geçerken, İsrailli yetkililer hala yorum yapmayı reddediyor.

Güncellenme: 14:31, 02/12/2017
İsrail, İran’ın Suriye’deki üssünü vurdu!

Haaretz gazetesi, İsrail’in Suriye’deki İran askeri üssünü vurduğunu son dakika koduyla dünyaya duyurdu.

basliksiz-1

Vurulduğu iddia edilen üssün havadan çekilmiş hali

Suriye Devlet Televizyonu, İsrail’in gece yarısı başkent Şam yakınlarında bir askeri tesise füze saldırısı düzenlediğini bildirdi.
Haberde, iki füzenin havada imha edildiği ancak düşen parçaların tesiste hasara neden olduğu belirtildi.

Hasarın boyutu ve saldırıda ölen ya da yaralanan olup olmadığı henüz bilinmiyor.

Suriye Devlet Televizyonu’nun haberinde sadece saldırının tesiste “teçhizat kaybına” neden olduğu bilgisi yer aldı.
İsrail ordusundan ise haber ile ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmadı.

‘Silah deposu imha edildi’
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi daha önce Şam yakınlarında patlamalar meydana geldiğini aktarmıştı. Gözlemevi, patlamalara İsrail’in füze saldırısının neden olduğu yolunda şüpheler olduğunu kaydetmişti.

Gözlemevi Direktörü Rami Abdurrahman, Fransız haber ajansı AFP’ye yaptığı açıklamada, saldırıda bir silah deposunun imha edildiğini söyledi.

Abdurrahman, deponun hangi gruba ait olduğunu ise bilmediklerini belirtti.

İsrail’in, İran’ın Suriye’de askeri nüfuzunu da artırmasından rahatsız olduğu biliniyor. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu daha önce İran’ın Suriye’de askeri varlık göstermesine izin vermeyecekleri uyarısında bulunmuştu.

Batılı bir istihbarat kaynağı ise geçen ay BBC’ye yaptığı açıklamada İran’ın Suriye’de kalıcı bir asker üs inşa ettiğini söylemişti.

İsrail daha önce Suriye’de çeşitli füze saldırıları düzenlemiş, bu saldırıların amacını “İran’ın Lübnan’daki Hizbullah hareketine silah yardımını önlemek” olarak açıklamıştı.

Yayınlanma Tarihi:08:28,