Sözcü Plus Giriş

İsrail’den bölgede dengeleri değiştirecek hamle

Son dönemde krizlerin peşi sıra patlak verdiği Ortadoğu'da bütün dengeleri altüst edecek bir gelişme yaşandı. İsrail, İran'a karşı birlikte hareket etmek için Suudi Arabistan'la, Tahran yönetimine yönelik istihbarat bilgilerini paylaşmaya hazır olduğunu duyurdu.

Sozcu.com.tr
19:02 -
İsrail’den bölgede dengeleri değiştirecek hamle

Ortadoğu’da her gün yeni bir gelişme yaşanıyor ama bugün Tel Aviv-Riyad hattında şaşırtıcı bir açıklama geldi. Suudi Arabistan’da yayın yapan online haber portalı Elaph’a konuşan İsrail Genelkurmay Başkanı Gadi Eizenkot, İran’a karşı birlikte hareket etmek adına, İran hakkındaki istihbarat bilgilerini Suudi Arabistan’la paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

İLGİLİ HABERHizbullah: Hariri'yi Suudi Arabistan görevden aldıHizbullah: Hariri'yi Suudi Arabistan görevden aldı

Eizenkot, son dönemde Tahran ile Riyad hattında yaşanan gerilimin ardından yaptığı açıklamada, İran’ın ortak bir tehdit unsuru olduğunu söyledi. Eizenkot, “Biz gerekli bilgileri paylaşmaya hazırız. Aramızda birçok ortak ilgi var. İran tehdidine karşı büyük ve genel ölçekli bir stratejik plan yapmamız gerek ve bu konuda ılımlı Arap ülkeleriyle fikir alışverişi ve istihbarat bilgilerini paylaşmaya hazırız” dedi.

İLGİLİ HABERİran'da mucize: Bu bebek 3 gün sonra kurtarıldıİran'da mucize: Bu bebek 3 gün sonra kurtarıldı

Bu ayın başında Lübnan Başbakanı Said Hariri istifa ettikten sonra ülkesini siyasi bir krizin içine sokmuştu. Hariri’nin ardından bölgede Tahran ile Riyad arasında bir mücadelenin görüldüğünü söyleyen Eizenkot, “Biz Lübnan’daki Hizbullah’a karşı bir savaş başlatma veya müdahalede bulunma gibi bir amaç içerisinde değiliz. Fakat biz İsrail’e karşı stratejik bir tehdidi kabul etmeyeceğiz” ifadesini kullandı.

Son güncelleme: 19:13 16.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more