Sözcü Plus Giriş

İsrail’den Mescid-i Aksa için bir hamle daha

İsrail, Mescid-i Aksa girişlerine yerleştirilen metal dedektörlerin kaldırılmayacağını ancak azaltılabileceğini açıkladı. İsrail, bu kararın ardından "güvenlik önlemlerinin yeterince alınmadığını" ileri sürerek, bölgeye güvenlik kameraları yerleştirdi.

null
Güncellenme: 23:00, 23/07/2017
İsrail’den Mescid-i Aksa için bir hamle daha

İsrail yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Filistinlilerle kanlı çatışmalara neden olan Mescid-i Aksa girişindeki metal dedektörlerin kaldırılmayacağı ancak cihazların azaltılabileceği belirtildi.

İSRAİL’DEN ŞİMDİ DE KAMERALI ÖNLEM

İsrail bu kararın ardından yerleştirdiği metal dedektörlerin ardından, güvenlik önlemlerinin yeterince alınmadığını ileri sürerek, bölgeye CCTV kameraları yerleştirdi.

İlginizi Çekebilirİsrail polisinden Mescid-i Aksa kararı!İsrail polisinden Mescid-i Aksa kararı!

İsrail’de Bölgesel İşbirliği Bakanı Tzachi Hanegbi ise Mescid-i Aksa’nın etrafına yerleştirilen metal detektörlerinin kaldırılmayacağını açıkladı. Aynı zamanda Meclis Dışişleri ve Savunma Komitesi Başkanı olan Hanegbi, İsrail Ordu Radyosu’na yaptığı açıklamada “Bu metal detektörler kalacak” dedi.

Hanegbi’nin açıklamasından önce Başbakan Binyamin Netanyahu’nun metal detektörü kapıları yerine farklı türlü arama yöntemlerini değerlendirdiğine yönelik haberler basına yansımıştı.

İlginizi ÇekebilirMescid-i Aksa kapılarında büyük değişiklikMescid-i Aksa kapılarında büyük değişiklik

İsrail ordusundan Tümgeneral Yoav Mordechai de Müslümanlardan kendilerine alternatifler sunmalarını talep etmiş ve “Çözümün elektronik, siber veya modern teknoloji ile yapılması gerekiyor. İsrail çözüm için hazır” demişti.

Öte yandan Müslüman temsilciler ise Mescid-i Aksa girişinde yapılacak her türlü aramaya karşı olduklarını açıkladı.

Filistin Müftülüğü’nün yaptığı açıklamada “Elektronik kapıları veya işgal güçleri tarafından Kudüs’ün tarihi ve dini yapısını etkileyebilecek tüm önlemleri reddediyoruz” ifadeleri yer aldı. BBC Türkçe/İHA

Yayınlanma Tarihi:17:49,