Sözcü Plus Giriş

İşte ülke ülke liderlerin yüzü!

Yaşamına Hollanda'da devam eden Türk sanatçı Güney Soykan, Face of a Nation isimli yeni projesiyle dünya gündemine oturdu. BBC Future'da yer alan Soykan, projesiyle ilgili konuştu. Hollanda'da ödüllü reklam projesiyle gündeme gelen Soykan, "Seçmenler, duygusal yakınlık duydukları adaylara oy veriyor" diyerek projenin çıkış noktasını anlattı.

Yiğit Can KAYTMAZ
15:22 -
İşte ülke ülke liderlerin yüzü!

Kariyerine Türkiye’de başladıktan sonra Hollanda’ya yerleşen ve reklamcı olarak ödüllü kampanyalar üretmeye devam eden Güney Soykan, yeni projesiyle dikkatleri üzerinde topladı.

soykan5

Face of a Nation (Ulusun Yüzü) isimli projesiyle farklı ülkelerin liderlerinin görev yaptığı süreye göre belli bir oranını resmederek tam bir yüz oluşturan Soykan, aralarında Türkiye, İtalya, Almanya, ABD ve Kuzey Kore gibi ülkelerin olduğu ulusları tasarımında kullandı.

soykan1

BBC Future’un sorularını yanıtlayan Soykan son 50 yılı mercek altına aldığını söylerken, “Google’dan ikonik portreleri buldum ve onları belli ölçülerde keserek ülkelerin portrelerini yaptım. Projenin başlangıç noktası meraktı. Bu merak da, her ulusun gizli bir hikayesi olup olmadığını soruyordu” dedi.

soykan4

Bu proje sayesinde farklı ulusların liderleri ve demokrasileri arasındaki farkları keşfetmeye yöneldiğini belirten Soykan, genelde liderlerin resmi portrelerini kullandığını ama bazen bunlara erişimi olmadığı için liderlerin en bilinen fotoğraflarını kullandığını dile getirdi.

merkel

Babasının da geçmişte bir siyasetçi olduğunu dile getiren Soykan, evlerinde sürekli haber bültenlerinin açık olduğunu ve siyasete ilgisinin o dönemden başladığını ifade etti. Soykan, “Bu fikir ortaya çıktığında ulusların yüzlerinin nasıl olacağını merak ettim. Bu projenin çıkış notkası 1 Kasım 2015 seçimleriydi. Çünkü muhalefete sürpriz bir şok olmuştu. Bunun yanı sıra kazananlar bile böyle bir zafer beklemiyordu” dedi.

soykan6

Projenin çıkışı hakkında, “Seçmenlerin duygusal oy verdiğini fark ettim ve seçilen liderler genelde toplumun bir yansımasıdır. Bu yansıma sadece fikir düzeyinde değil liderin kişiliğiyle de alakalıdır. Bence insanlar tanımlayabildikleri isimlere oy veriyor” dedi.

soykan3

Soykan, “İtalya’da 19 liderin yüzü var ve bu da onların siyasi sahnesinin ne kadar düzensiz olduğunu gözler önüne seriyor. Türk arkadaşlarım Türkiye’nin portresini beğenmedi ama arkadaşlarım çok liberal ve solcu insanlar ve Türkiye her zaman sağ kanat tarafından yönetildi” dedi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 15:30 29.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more