Sözcü Plus Giriş

Ivanka Trump resmen Beyaz Saray çalışanı oldu

ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı Ivanka Trump, artık eşi Jared Kushner gibi resmen bir Beyaz Saray çalışanı. Babasına danışmanlık yapacak olan Ivanka, bu görev için maaş almayacak. Karar ABD'de eleştirilere neden oldu.

Sozcu.com.tr
10:24 -
Ivanka Trump resmen Beyaz Saray çalışanı oldu

New York Times gazetesinin duyurduğu atama kararı ABD’de bir kesim tarafından endişe ile karşılandı. Zira 35 yaşındaki Ivanka’nın babasına danışmanlık yapacak olması ABD’de alışılagelmiş bir uygulama değil.

Devlet ve hükümet başkanlarının demokratik meşruiyeti olmayan aile fertlerini yanlarına almaları Batı demokrasilerinde ender rastlanılan bir durum.

İLGİLİ HABERAliyev eşini Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadıAliyev eşini Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak atadı

“ETİK DAVRANACAĞIM”

Ivanka Trump konuyla ilgili açıklama yaparak, “Başkan’a danışmanlık yapacak olmamı tereddütle karşılayanların olduğunu gördüm. Bu görevi maddi karşılık olmadan yerine getireceğim ve bütün devlet görevlileri gibi ben de etik kurallara uyacağım” dedi.

2017-03-27t130102z_905051396_rc1a46dae0f0_rtrmadp_3_usa-trump-kushner

Ivanka Trump’ın resmi belgelere göre unvanı “Başkan asistanlığı”, eşi Jared Kushner’ın ise “kıdemli danışman” olarak görünüyor.

Damat Kushner’ın bu göreve atanması da nepotizm (akraba kayırma) yasasını ihlâl ettiği öne sürülerek eleştirilere hedef olmuştu. Bu nedenle Adalet Bakanlığı Ocak ayında bir açıklama yapmak zorunda kalmış ve Beyaz Saray çalışanlarının bu kanuna uymak zorunda olmadığı kamuoyuna duyurulmuştu.

İLGİLİ HABERIvanka Trump'a Beyaz Saray'da oda veriliyorIvanka Trump'a Beyaz Saray'da oda veriliyor

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 10:37 30.03.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more