Kazakistan’da harf devrimi

Atatürkçü düşünce sistemi eğitim müfredatından çıkarılıyor. Fakat Mustafa Kemal Atatürk, hâlâ dünyaya örnek olmaya devam ediyor.

Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti‘ni kurarken yaptığı inkılaplar, bugün bile dünyaya örnek oluyor. Atatürkçü düşünce sisteminin 1, 5 ve 9. sınıflarda uygulanacak eğitim müfredatından çıkarılacak olması hakkındaki tartışmaların sürdüğü şu günlerde, Kazakistan’dan “Latin alfabesine geçiş” haberi geldi. Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçmeye hazırlanan Kazakistan’da, 2017 yılı bitmeden Latin alfabesinin kabul edileceği belirtildi. Devlet Başkanı Nazarbayev daha önce yaptığı bir açıklamada, 2025 yılına kadar tüm kitapların ve resmi belgelerin Latin alfabesiyle yayınlanacağını duyurmuştu.

İlk dönemde hem Kiril hem de Latin alfabesi olacak

2018 yılı itibariyle okul kitaplarının Latin alfabesinde olacağı belirtilirken; zamanla oturtulmak istenen harf devrimi planında ilk dönemde hem Kiril hem de Latin alfabesi kullanılabilecek. Dünyadaki yedi bağımsız Türk devletinden biri olan Kazakistan’ın, alfabe tercihinde Atatürk’ün izinden gitmesi dikkat çekiyor.