Kitleler barış için bir araya geldi

İsrail'in Tel Aviv kentinde binlerce İsrailli, Filistin ile çatışmaların sona erdirilmesi için sokağa çıktı. Göstericiler iki devletli çözümün hayata geçirilmesini talep etti.

Kitleler barış için bir araya geldi

Tel Aviv’de Batı Şeria ve Kudüs’ün doğusundaki İsrail işgalini eleştiren solcu hareket “Şimdi Barış”ın çağrısıyla düzenlenen gösteriye katılan eylemciler ‘İki devlet, bir umut’ ve “Yeter! Hemen şimdi barış” ifadelerinin yer aldığı dövizler taşıdı.

Bazı göstericilerin taşıdığı dövizlerde 50 yıldır süren İsrail işgaline dikkat çekilirken katılımın 15 bin dolayında olduğu açıklandı.
Şimdi Barış’ın lideri Avi Buskila, gösterinin ‘İşgal, şiddet ve ırkçılığı destekleyen bir hükümetin getirdiği umutsuzluğa karşı’ düzenlendiğini vurguladı ve “Artık İsraillilere, Filistinlilere ve tüm dünyaya İsrail halkının önemli bir bölümünün İsrail işgaline karşı olduğunu ve iki devletli çözümden yana olduğunu gösterme zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

israil3

Gösteride ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın mesajına da yer verildi. Gösteride okunan mesajında, “Uyum, güvenlik ve istikrar içinde yaşamanın zamanı geldi” ifadelerini kullanan Abbas, İsrail’i Filistin’i bir devlet olarak tanımaya ve işgali sona erdirmeye çağırdı. Gösteriye Muhalif İşçi Partisi lideri İzak Herzog da katıldı. Herzog, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun korku saldığını ve barışa yönelik fırsatları kaçırdığını ifade etti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...