Sözcü Plus Giriş

Korkutan uyarı: “2018 büyük depremlerin yılı olacak”

Bilim insanları önümüzdeki yıl dünyada gerçekleşecek büyük depremlerin sayısında artış beklendiği konusunda uyarıda bulundu. Bunun nedeni olarak ise 'dünyanın dönüş hızının yavaşlaması' gösteriliyor.

11:36 -
Korkutan uyarı: “2018 büyük depremlerin yılı olacak”

Livescience sitesinin haberine göre, bilim insanları Dünya'nın dönüş hızındaki değişikliklerini analiz ederek yaptıkları çalışmalara dayanarak 2018’in büyük depremlerin yılı olabileceğini açıkladı.

Dünya’nın dönüş hızının yavaşlamasının yoğun nüfuslu tropik bölgelerde güçlü sismik aktiviteye sebep olabileceği öne sürülüyor.

İLGİLİ HABERBilim insanları şaşkın! 280 milyon yıllık fosil bulunduBilim insanları şaşkın! 280 milyon yıllık fosil bulundu

Colorado Üniversitesi'nden Roger Bilham ile Montana Üniversitesi'nden Rebecca Bendick'in yazdığı, Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşü ve sismik aktivite arasındaki bağlantıyı inceleyen makale, geçtiğimiz ay Amerika Jeoloji Derneği‘nin yıllık toplantısında sunuldu.

Bilham, geçtiğimiz hafta Observer'a verdiği röportajda, “Dünya'nın kendi ekseni etrafındaki dönüşü ve sismik aktivite arasında güçlü bir bağlantı var ve bu da önümüzdeki yıl büyük depremler olacağına işaret ediyor.” dedi.

İLGİLİ HABERUzmanlardan korkutan 'hortum' uyarısı: Artacak!Uzmanlardan korkutan 'hortum' uyarısı: Artacak!

Bugüne kadar yapılan araştırmalarda, depremlerin daha fazla yaşandığı 5 adet dönem tespit edildi. Bilham, “Bu dönemlerde, bir yıl içinde 25-30 büyük deprem yaşandığını fark ettik. Diğer yıllar içinse ortalama rakam büyük depremler için 15 civarında.

Bu beş dönemi incelediğimizde gördük ki Dünya'nın eksen dönüşündeki değişiklikler günün uzunluğunu milisaniye kadar azaltıyor ve bu değişiklikler atom saatleriyle doğru bir şekilde ölçülebiliyor. Aslında durum gayet açık. Dünya, gelecekte olacak depremler için bize beş yıl öncesinden uyarı veriyor. 2017 yılında bu zamana kadar sadece 6 büyük deprem gerçekleşti. 2018'de ise yaklaşık 20 büyük deprem gerçekleşmesi muhtemel görünüyor.” dedi.

Son güncelleme: 12:07 21.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more