Putin ve Erdoğan’dan çok sert Kudüs açıklamaları

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi'de yaptığının bir benzerini Ankara'daki kritik görüşme öncesinde de gerçekleştirdi ve sürpriz bir şekilde Suriye'de Beşar Esad ile görüştü. Putin bu görüşme sonrası Rus askerlerinin Suriye'den çekileceğini açıkladı. Rus lider daha sonra Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü. Son bir yıl içerisinde 7 kez bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki toplantıda Kudüs'te yaşananlar masaya yatırıldı.

Putin ve Erdoğan’dan çok sert Kudüs açıklamaları

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yapacağı kritik görüşme öncesi bir kez daha Suriyelideri Beşar Esad ile görüştü. Görüşme sonrası Rus askerlerinin Suriye’den çekileceğini açıklayan Putin, IŞİD’e karşı “zafer” ilan etti. Putin daha sonra Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştü.

Putin, Soçi’de düzenlenen üçlü zirve öncesi de Suriye lideri Beşar Esad ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirmişti.

ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Önemli görüşme sonrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Beştepe’de ortak basın toplantısı düzenledi.

 

ABD’nin  Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararına değinen Erdoğan şu ifadeleri kullandı: “Değerli dostum Putin ile bu yıl içerisinde 8. kez bir araya geliyoruz. Türkiye Rusya işbirliği her geçen gün daha da güçleniyor. Bugün ikili ilişkilerimizin yanında  bölgesel meseleleri de ele alma imkanımız oldu. Ele aldığımız konuların başında elbette Kudüs ile ilgili gelişmeler vardı.”
“ABD yönetiminin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı tüm dünyada büyük bir infial uyandırdı. Atılan bu sorumsuz adım nedeniyle yaşanan gerginlikler ortada. İşgal altındaki topraklardaki protestolarda İsrailli askerler 4 Filistinliyi şehit etti. Ayrıca yüzlece Filistinli yaralanmış vaziyette. Son aldığım rakam 2 bine yakın. Gazze İsrail uçakları tarafından bombalandı. İsrail yangına körükle gitmeye devam ediyor. ”

“Baskı ve şiddet eylemlerini daha da artırmak için bir fırsat olarak görüyor. Vicdan , değer , ahlak sahibi hiç kimsenin bu cinayetleri görmezden gelmesi mümkün değildir. Bildiğiniz gibi İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak iki gün sonra İstanbul’da Olağanüstü İslam Liderler Zirvesini davet ettik ve toplanacağız. Oradan çok güçlü bir mesaj vereceğimize inanıyorum. ”

“Kudüs konusunda  Putin ile benzer yaklaşımlar içerisinde olduğumuzu gördüm. Bu konudaki temaslarımızı sürdürmek hususunda mutabık kaldık.”

PUTİN’İN AÇIKLAMALARI

Rusya Devlet Başkanı Putin ise basın toplantısında şu ifadeleri kullandı; “Ankara ve Moskova arasındaki işbirliği başarılı şekilde devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ocak’tan Eylül’e kadar ticaret hacmimizin yüzde 36 oranında arttığını konuştuk. Bütün bunlar ortak kararlarımız sayesinde olabildi.”

“Suriye’deki durumu ele aldık. Suriye topraklarının neredeyse tamamı teröristlerden kurtarılmış durumda. Herhangi bir direniş olursa gerekli karşılığı vereceğiz.”

“Suriye’de siyasi çözüm konusunda Soçi’de yapılan üçlü zirvede vardığımız mutabakatın yerine getirilmesini görüştük. Suriye Ulusal Diyalog Kongresi hazırlıklarını görüştük. Bu kongreye katılacak olan katılımcılar Suriye devlet yapısını ve anayasayı kabul etmesi ve BM denetiminde seçimlerin yapılmasıyla ilişkilidir.”

“ABD’nin Kudüs kararı bölgedeki durumu daha da kötüleştirmektedir. Fiilen barış görüşmelerini baltalayabilecek bir karardır. Kudüs’ün statüsü İsrail ve Filistinliler arasında doğrudan temasla belirlenmelidir.”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...