Kudüs tasarısı nedir? BM’den ABD’ye Kudüs şoku!

Kudüs tasarısı nedir? Her şey tartışmalı bölge olan Kudüs'ün ABD tarafından İsrail'in başkenti olarak tanınması ile başladı. ABD Başkanı Trump'ın bu çıkışı bütün dünyada büyük yankı uyandırdı. Türkiye ABD'nin kararının yadsınması için Yemen ile birlikte Birleşmiş Milletler'e Kudüs tasarısını sundu. İşte Kudüs tasarısı nedir sorusunun cevabı ve diğer detaylar...

Kudüs tasarısı nedir? BM’den ABD’ye Kudüs şoku!

ABD Başkanı Donald Trump’ın, “ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı ve ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacağı”, ABD’yi arkasına alan İsrail’in de buna karşı çıkabilecek uluslararası topluma tehdit savuran açıklamalarının ardından Türkiye ile Yemen’in sunduğu ‘Kudüs’ tasarısı Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısında kabul edildi. Yani Kudüs tasarısı ABD’nin İsrail’in başkentini Kudüs olarak tanımasını yadsıyan tasarıya verilen isimdir.

BM’DE KUDÜS TASARISI OYLANDI

Oylamaya katılan 172 ülkenin 128'i kabul oyu kullanırken 9 ret, 35 çekimser oy kullanıldı. Oylamada ABD ve İsrail’in yanında Palau, Guatamala, Togo, Nauru, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya ret oyu verdi. Çekimser oy kullanan ülkeler arasında ise Çekya, Kanada, Arjantin, Fiji, Güney Sudan, Romanya, Polonya, Uganda, Panama, Filipinler, Meksika, Macaristan ülkeleri yer alıyor.

Son dakika: BM, Kudüs tasarısı oylaması: Hangi ülke ne oy verdi? İşte 128 evet, 9 ret ve 35 çekimser oy veren ülkeler... İlginizi Çekebilir Son dakika: BM, Kudüs tasarısı oylaması: Hangi ülke ne oy verdi? İşte 128 evet, 9 ret ve 35 çekimser oy veren ülkeler...

Genel Kurul’da ezici bir çoğunlukla kabul edilen kararın, BM Güvenlik Konseyi kararları gibi bağlayıcı bir niteliği bulunmuyor.

Tarihi Kudüs oylamasına Ankara'dan ilk yanıt İlginizi Çekebilir Tarihi Kudüs oylamasına Ankara'dan ilk yanıt

Oylamanın ardından dünyanın gözü ABD başkanı Donald Trump'a çevrildi. Dün akşam kabine toplantısında konuşan ABD Başkanı Trump, “Oylamayı yakından takip edeceğiz. Bize karşı oy verenlere para yardımını keseceğiz” diyerek karşı oy kullanacak üyeleri tehdit etmişti.

Pazartesi günü BM Güvenlik Konseyine sunulan tasarı, 15 üyeli konseyde sadece ABD’nin vetosu ile reddedilmiş, tasarının BM Genel Kuruluna taşınması kararı alınmıştı. BM Genel Kurulunda alınacak kararın bir bağlayıcılığı bulunmazken, karar ABD ve İsrail'i uluslararası alanda baskı altına almak için büyük bir önem taşıyor.

Son dakika... Trump'tan küstah Kudüs çıkışı İlginizi Çekebilir Son dakika... Trump'tan küstah Kudüs çıkışı