Sözcü Plus Giriş

Küresel siber saldırıda Kuzey Kore’nin parmağı olabilir

Siber güvenlik uzmanları, cuma gününden bu yana 150 ülkede 300 binden fazla bilgisayarı etkileyen fidye yazılımı "WannaCry" ile Kuzey Kore arasında bir bağlantı olabileceğini söylediler.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:30, 16/05/2017
Küresel siber saldırıda Kuzey Kore’nin parmağı olabilir

Tüm ülkelerde yetkililer hacker’ların virüsün yeni biçimlerini de yaymalarına engel olmaya çalışıyorlar.

Symantec ve Kaspersky Lab dün yaptıkları açıklamada, WannaCry yazılımın daha eski versiyonlarına, pek çok araştırmacının Kuzey Kore’ye ait bir hacker operasyonu olarak tanımladığı Lazarus Group tarafından kullanılan programlarda rastlandığını söylediler. Güney Kore’deki Hauri Labs de aynı sonuca vardığını bildirdi.

İlginizi ÇekebilirBTK'dan Wannacry açıklamasıBTK'dan Wannacry açıklaması
Kuzey Kore’nin hack yetenekleri üzerinde geniş araştırmalar yapmış olan Simon Choi, Hauri Labs’ın üst düzeyli uzmanlarından.Choi, “Bu (yazılım) Kuzey Kore’nin arka kapı kötücül yazılımlarına benziyor” dedi. Ancak hem Symantec hem de Kapersky, Kuzey Kore’nin saldırılarla ilgili olduğunu iddia etmek için henüz çok erken olduğunu söylediler.İlginizi ÇekebilirDünyayı sarsan siber saldırıyı durduran gencin kimliği ortaya çıktıDünyayı sarsan siber saldırıyı durduran gencin kimliği ortaya çıktı

WannaCry yazılımının, şimdiye kadar yapılmış olan ve etkilediği taraflardan para elde etmeyi amaçlayan saldırılar arasında en hızlı yayılanı olduğu bildiriliyor.

Yayınlanma Tarihi:11:32,