Sözcü Plus Giriş

Kuzey Kore sonunda vurdu… Ama su bombasıyla!

Son dönemde sesini iyice yükselten ve son yıllarda ABD ve Güney Kore'yi ha vurdu ha vuracak denilen Kuzey Kore, sonunda hedeflerini vurdu. Fakat Kim Jong-un, saldırıyı havadan değil barajlar üzerinden gerçekleştirdi.

Sozcu.com.tr
15:30 -
Kuzey Kore sonunda vurdu… Ama su bombasıyla!

Kuzey Kore’nin uyarıda bulunmadan Güney Kore sınırındaki bir barajın kapaklarını açması sonucu, Güney Kore’de suların tehlikeli seviyeye ulaştığı bildirildi.

Kuzey Kore’nin, Güney Kore ile arasındaki Hwanggang Barajı’nın kapaklarını uyarıda bulunmadan açması, Güney Kore'nin Injim Nehri’ndeki Pilseung Köprüsü altında suların 6 metre yükselmesine yol açtı. Suların 7.5 metreye ulaşmasının krize yol açacağı ifade edilirken, Güney Kore yetkilileri su yüksekliğini gözlemlediklerini söyledi. Kuzey Kore'nin baraj kapaklarını açarak su salmasının Güney Kore'nin aynı bölgesinde yaşayanlar için ölümcül tehlike arz ettiği de kaydedildi.

2009 yılında Kuzey Kore'nin baraj sularını salması sebebiyle Güney Kore vatandaşı 6 kişinin öldüğü hatırlatıldı. Ölümlerin ardından Kuzey Kore’nin baraj kapaklarının açılmasından önce Güney Kore'ye haber verme sözü vermiş olduğuna dikkat çekildi.

Öte yandan Pyongyang yönetiminin itirazlarına rağmen ABD ve Güney Kore, 10 gün sürecek yıllık ortak askeri tatbikatını başlattı. Tatbikatta 17.500 ABD ve 50 bin Güney Kore askeri katılıyor.

Son güncelleme: android-time 15:32 21.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more