Sözcü Plus Giriş

Kuzey Kore’nin hamlesi bölgeyi karıştırdı

Kuzey Kore, bugün erken saatlerden kıtalararası balistik füze denemesinden tekrar başarılı sonuç aldıklarını duyurdu. Pyongyang yönetimi, ABD'yi vurabilecek kadar uzak mesafeye giden füzelerle ilgili olarak ikinci deneme atışının da olumlu geçtiğini duyurmasının ardından bölgede hareketli saatler yaşandı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:30, 29/07/2017
Kuzey Kore’nin hamlesi bölgeyi karıştırdı

ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davis, “Kuzey Kore’nin fırlattığı kıtalararası füze bin kilometre yol kat etti” açıklamasını yapmasının ardından Japon yetkililer, Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği balistik füzelerin Japon sularına düştüğünü duyurdu.

Bu gelişmeler yaşanırken, Pyongyang’ın komşusu Güney Kore savunma amaçlı dört ABD THAAD füzesavar savunma sistemi yerleştirme kararı aldığını açıklaması yeni bir tartışmayı da beraberinde getirdi. Çin Dışişleri Bakanlığı yetkilileri Güney Kore’nin bu hamlesinden “ciddi rahatsızlıkları” olduğunu açıklarken, “Bu sistemlerin buraya yerleştirilmesi Güney Kore’nin güvenlik endişesini çözmez aksine daha da karmaşık bir hale getirir” ifadesi kullanılarak bu sistemlerin kaldırılması talebi geldi.

fuze1

Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong Un, balistik füze denemesini izlerken, bunun ABD’ye ‘sert bir uyarı’ olduğunu da açıkça duyurdu. Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’e göre, Kim Jong Un, “Eğer ABD Kuzey Kore’ye saldırırsa onların yıkılmaktan kurtulamayacağını gösteren bir uyarı” ifadesini kullandı.

Kuzey Kore bundan bir ay önce de bir kıtalararası balistik füze denemesi gerçekleştirmişti. Bu gelişmenin ardından ABD Başkanı Donald Trump, “Dünyayı bu silah ve testlerle tehdit eden Kuzey Kore, böylelikle kendini daha da izole ediyor, ekonomisini güçsüzlendiriyor ve insanları yoksul bırakıyor” dedi.

Cuma günü gerçekleşen Hwasong-14 füze denemesinde 3.724 kilometre yüksekliğe eriştiğini ve 47 dakika 12 saniye boyunca 998 kilometre yol kat ettiği açıklandı. Batılı uzmanlar, bu füze denemesinin Kuzey Kore’nin ilk denemesinden daha yüksek değerlere ulaştığını söyledi. KCNA, füzenin havada parçalara ayrılmasının, kontrol kabiliyetinin ve atmosfere tekrar girerken daha dayanıklı olmasının öne çıkan detaylar olduğunu duyurdu.

Yayınlanma Tarihi:10:32,