8 büyüklüğünde depremle kabusu yaşadılar! Meksika’da deprem

ABD Sismik Araştırmalar Merkezi'nin (USGS) verilerine göre, Meksika açıklarında 8.0 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bölgede Tsunami uyarısı verildi. Meksika İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada ülkenin güneyindeki Chiapas eyaleti başta olmak üzere bölgenin farklı noktalarında en az 26 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Öte yandan ABD'de de Irma Kasırgası için büyük çalışmalar başladı.

8 büyüklüğünde depremle kabusu yaşadılar! Meksika’da deprem

Meksika’nın Pijijiapan bölgesi açıklarında açıklarında yerel saatle 04:49’da meydana gelen ve yerin 35 kilometre derinliğinde oluşan 8 büyüklüğündeki depremle birlikte bölgede tsunami alarmı verildi. Deprem Guatemala ve El Salvador’da da çok şiddetli hissedildi.

meksi

Yaşanan deprem, ülkeyi vuran en şiddetli deprem olarak da bilinen ve binlerce kişinin ölümüne sebep olan 1985’teki depremden sonra en büyük sarsıntı olduğu açıklandı.

Meksika'da deprem sırasında gökyüzü aydınlandı İlginizi Çekebilir Meksika'da deprem sırasında gökyüzü aydınlandı
Reuters haber ajansına konuşan 31 yaşındaki mimar Carlos Briceno, “Başta gülüp geçtim ama depremin bitmemesi ve ışıkların sönmesiyle ne yapacağımı şaşırdım. Neredeyse düşüyordum” dedi.mexico-880Meksika’da yerel saatle gece yarısı meydana gelen deprem sonrasında başkentte birçok insan sokaklara döküldü. Reuters haber ajansına konuşan görgü tanıkları bölgede büyük bir korku ve panik yaşandığını duyururken, depremin merkez üssünün Pijijiapan kentinin 123 kilometre güneybatısı olduğu belirtildi. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, tsunami riski olduğunu duyurarak bölgede yaşayanları uyardı.

Öte yandan yetkililer “önümüzdeki 3 saat içerisinde” Meksika, Guatemala, El Salvador, Kosta Rika, Nikaragua, Panama, Honduras ve Ekvador’da tsunami ve tehlikeli boyutlardaki dalgalar olabileceğini duyurdu.

mk

Meksika İçişleri Bakanı yaptığı açıklamada ülkenin güneyindeki Chiapas eyaletinde en az 5 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Öte yandan yapılan açıklamada ülke genelinde depremden hayatını kaybedenlerin sayısının 20’yi geçtiği vurgulandı.

Oaxaca valisi Alejandro Murat, 26 kişinin hayatını kaybettiğini duyururken, 17 kişinin Juchitan’da öldüğünü dile getirdi.

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi yaptığı açıklamada tsunami yaşandığını duyururken en büyük dalganın 0.7 metre yüksekliğinde olduğunu vurguladı.

İşte depremin yaşandığı nokta:

deprem-meksika-harita


5 ŞİDDETİNDE IRMA KORKUSU SARDI

Meksika ve komşu ülkeler depremin şokunu atlatmaya çalışırken ABD’de de Irma Kasırgası’na hazırlanıyor. Karayipler’de birçok adayı neredeyse yıkıp geçen ve en az 7 kişinin hayatını kaybettiği Irma Kasırgası’nın etkilerini minimuma indirmek için ABD’de önlem alınmaya başlandı. Florida’da birçok markette raflar boşalırken, stok yapan Floridalılar, suyun kesileceğinin açıklanmasının ardından şişe sulara adeta hücum etti.

Hızı saatte 300 kilometreye ulaşan Irma Kasırgası en son 5’inci kategoriye çıkmıştı. En şiddetli kasırgalara verilen bu kasırga türünün bölgenin birçok noktasında can kaybı ve maddi hasara sebep olması bekleniyor.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...