Sözcü Plus Giriş

Merkel’den çok sert Erdoğan açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'daki Türklere seslenerek 24 Eylül'de yapılacak Federal Parlamento seçimlerinde SPD, CDU ve Yeşillere oy vermemelerini istemesine Almanya Başbakanı Merkel çok sert tepki gösterdi.

Sozcu.com.tr
08:26 -
Merkel’den çok sert Erdoğan açıklaması

Ankara-Berlin hattında İncirlik Üssü kriziyle başlayan gerginlik son dönemde her iki hükümetin de geri adım atmasıyla birlikte sakinleşmişti. Fakat Almanya’nın üst düzey yetkililerinin, “Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasını güncellemeyeceğiz” çıkışı sonrasında ilişkiler yine gerildi.

Erdoğan önceki gün Almanya’daki seçmenlere seslenerek 3 partiye oy vermemesini istemişti. Bunun üzerine Herford’da parti mitingi sırasında konuşan Merkel, Erdoğan’a yanıt verdi. Merkel, “Türkiye kökenliler de dahil tüm Alman vatandaşlarının özgür seçim hakkı vardır. Hiçbir müdahaleye müsamaha göstermiyoruz” dedi.

DW Türkçe’nin aktardığına göre, Yeşiller Partili liste başı adayı Cem Özdemir ve SPD’nin lideri Martin Schulz da Erdoğan’ı eleştiren isimler arasında yer aldı.

İLGİLİ HABERErdoğan'dan gurbetçilere çok sert Merkel çağrısıErdoğan'dan gurbetçilere çok sert Merkel çağrısı

BOZDAĞ’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Bu sabah, Merkel’in açıklamalarının ardından Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Yozgat’ta basının sorularını yanıtladı. Bozdağ, “PKK ve FETÖ Almanya tarafından himaye görüyor” diyerek Almanya’nın Türkiye’nin içişlerine ve iç siyasetine karıştığını dile getirdi.
son dakika

Son güncelleme: 10:05 22.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more