Sözcü Plus Giriş

Mescid-i Aksa’da kritik gelişme

İsrail yönetiminin Mescid-i Aksa'da uyguladığı metal detektör ve kamera uygulamasının başta Türkiye olmak üzere dünya kamuoyundan büyük tepki toplaması üzerine geri atması büyük sevinç gösterileriyle karşılandı. Filistinliler Hareim-i Şerif'e akın etti. Bariyerlerin kalkması ve kısıtlamaların kaldırılması üzerine Müslümanlar Mescid-i Aksa kapısında toplanıp kutlama yaptı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 18:17, 27/07/2017
Mescid-i Aksa’da kritik gelişme

Tansiyonun yükseldiği Kudüs’te İsrail yönetimi, Mescid-i Aksa’da ki engellemeleri kaldırarak bölgeyi tekrar ibadete açtı.

mes1

Reuters haber ajansı, Filistinliler’in Harem-i Şerif’e girmek için bölgeye akın ettiğini yazarken, çekilen fotoğraflarda Filistinlilerin sevinç gösterileri yansıdı.

mes3

Bugün, Kudüs Müftülüğü ve din alimleri, kapıların açılmasını olumlu bir adım olarak yorumlamış ve Müslümanların Mescid-i Aksa’ya gitmesi çağrısında bulunmuştu. Yaralılar olduğu belirtiliyor.

DEDEKTÖRLER SÖKÜLMÜŞTÜ

İsrail Güvenlik Kabinesinin önceki gece verdiği karar üzerine Mescid-i Aksa’nın kapılarındaki dedektörleri söken polis, kapılarda kalan demir korkulukları da kaldırmıştı. Korkulukların kalkmasının ardından Mescid-i Aksa’nın Aslanlı (Esbat) kapısında toplanan Kudüs halkı kutlama yaparken Kudüs Müftüsü, ‘Mescid-i Aksa’ya ibadet için yeniden dönüyoruz’ açıklamasında bulunmuştu.

MESCİD-İ AKSA’DA BARİYERLER KALKTI

Mescid-i Aksa’ya giden binlerce Müslüman’ın bazıları, içeriye tekbirler getirerek girdi. Bariyerlerin kalkması ve kısıtlamaların kaldırılması üzerine Müslümanlar Mescid-i Aksa kapısında toplanıp kutlama yaptı. Kudüs müftüsü de “İbadet için Mescid-i Aksa’ya geri döndüklerini” açıkladı ve İsrail’in güvenlik önlemlerini kaldırmasından memnun olduklarını belirtti.

Bu sabah bir açıklama yapan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, öğle namazının camide kılınacağını doğruladı. Bu karar doğrultusunda, İsrail’in getirdiği güvenlik kısıtlamalarına tepki olarak boykot kararı uygulayan Müslümanlar, eylemi sonlandırmış oldu.

MAHMUD ABBAS’TAN AÇIKLAMA

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Batı Şeria’nın Ramallah kentinde Filistin yönetimi toplantısı öncesi yaptığı açıklamada, Mescid-i Aksa’nın durumuna ilişkin Kudüs Müftüsü Şeyh Muhammed Hüseyin’den bilgi alacaklarını ve bunun üzerine ne tür kararlar alınacağını görüşeceklerini söyledi. “Şimdilik sadece Mescid-i Aksa’da yeniden ibadetlerin yerine getirilmesini konuşacağız.” diyen Abbas, şöyle devam etti: “Diğer konular için daha sonra toplantı yapacağız. Bizler bir kanaate varıncaya kadar her şey eskisi gibi devam edecek. Filistin hükümeti tarafından alınan kararların tümü aynen uygulamada kalacak. Bizi ilgilendiren Kudüs’teki halkımızın direnişini desteklemektir.” Abbas, İsrail makamlarının dayattığı bütün kısıtlamaları reddeden Kudüslü Müslüman ve Hristiyanların direnişini takdir ederek, “Geleceğe yönelik bakışımızla ilgili çalışmalarımızı, Kudüs’te yaşananları dikkate alarak yapacağız. Yani henüz her şey bitmedi” dedi.

Yayınlanma Tarihi:16:58,