NATO: İncirlik krizine karışayamayız

Ankara-Berlin hattında yaşanan İncirlik Üssü Krizi'ne NATO'dan açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, "Bu sorun iki ülke arasnda" dedi.

NATO: İncirlik krizine karışayamayız

Ankara ile Berlin arasında yaşanan İncirlik Üssü Krizi’ne NATO’dan açıklama geldi.

Türkiye hükümetinin, Alman Federal Meclis'teki Savunma Komisyonu üyesi vekillerin İncirlik Üssü'ndeki Alman askerlerini ziyaret etme talebini geri çevirmesinin ardından yaşanan gelişmenin ardından Ankara-Berlin ilişkileri gergin bir hale bürünmüş, Alman yetkililer başta Ürdün olmak üzere İncirlik’e alternatiflerin gündemlerinde olduğunu dile getirmişti.

NATO, Türk hükümetinin Alman vekillerin İncirlik’i ziyaret etmesine izin vermemesi nedeniyle Berlin-Ankara arasında yaşanan gerilime dahil olmak istemediğini açıkladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg NATO’nun üyeler arasındaki gerilimlerde arabuluculuk rolü olmadığını ifade etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun İncirlik krizine yönelik yaptığı açıklamaların ardından geldi. Almanya’nın IŞİD’e karşı mücadele kapsamında İncirlik Üssü’nde asker konuşlandırdığını söyleyen Çavuşoğlu, “Ama her şey onların istediği gibi, onların keyfine olacak değil. Bunu bilmeliler. Ayrılmak istiyorlarsa da onlara yalvaracak değiliz. Onlar gelmek istedi, biz yardımcı olduk. Ayrılmak istiyorlarsa da ‘Güle güle’ deriz” açıklamasını yaptı.

Brüksel'deki AB Savunma Bakanları toplantısı kapsamında konuşan Stoltenberg, “Gerginlik, Türkiye ile Almanya arasında ikili ilişkileri ilgilendiren bir sorun. Her ne kadar gerilim NATO’nun faaliyetlerini engellemiyor olsa da, iki ülkenin geçen senekine benzer gerilimde, en kısa sürede bir çözüm yolu bulmasını umuyorum” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...