New York’ta FETÖ’cü polisin 17 Aralık ifadesine izin, sızan ABD yazışmalarına yasak

New York'ta görülmekte olan ve Halkbank'ın eski Genel müdür Yardımcısı Hakan Atilla'nın yargılandığı davada, hakim Bernan, Hakan Atilla’nın avukatlarından Cathy Fleming'in Wikileaks ile ilgili sorusuna müdahalede bulundu. Davada FETÖ'cü polis 17 Aralık ifadelerine ise izin verilmişti.

New York’ta FETÖ’cü polisin 17 Aralık ifadesine izin, sızan ABD yazışmalarına yasak

ABD'de görülmekte olan, tek tutuklu sanığın Halkbank Eski Genel müdür Yardımcısı Hakan Atilla olduğu davada, Türkiye'deki 17 Aralık 2013 Operasyonunun belgelerini çalarak FBI'ya teslim eden, FETÖ firarisi eski komiser yardımcısı Hüseyin Korkmaz'ın ifadeleri çok konuşulmuştu.

Ancak, Atilla'nın avukatlarının itirazlarına rağmen FETÖ'cü polis Korkmaz'ın 17 Aralık hakkında uzun uzun ifade vermesini kabul eden mahkeme, ABD tarihinin en büyük sızıntısı olan Wikileaks belgelerinin kullanılmasına izin vermedi.

Zarrab 10 yıl hapis üzerinden mi anlaştı? İlginizi Çekebilir Zarrab 10 yıl hapis üzerinden mi anlaştı?

Atilla'nın avukatlarından Cathy Fleming, Atilla'nın ifadesini alırken sözü Wikileaks belgelerinde yer alan, Halkbank ile ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri arasındaki görüşmelere getirdi. ABD'nin Türkiye'deki temsilcilikleri tarafından Washington'a gönderilen diplomatik yazışmaları içeren belgede, Atilla'nın da katıldığı, Halkbank yetkililerinin ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri ile yaptıkları toplantının içeriği yer alıyordu.

Ancak Fleming daha sorusunun başında “Wikileaks belgelerindeki toplantı” der demez, Savcılık makamı müdahale etti.
Savcılık, Atilla'nın sorguyu yapan avukatı Fleming'i salonun duyamayacağı şekilde uyarırken, Hakim Berman da savcı ve avukatları kürsüye yaklaşmaya davet etti.

Son dakika... New York davasında sürpriz isim: Bharara ilk kez geldi İlginizi Çekebilir Son dakika... New York davasında sürpriz isim: Bharara ilk kez geldi

Savcılık ve savunma avukatlarının, kürsü yanında Hakim Berman ile yaptıkları kısa toplantının ardından herkes tekrar yerine döndü ve Fleming sorguya kaldığı yerden yeniden başladı.

Ancak Fleming sorusunu Atilla'ya, “Wikileaks belgelerindeki o toplantıyı, Wikileaks belgelerinde yer alan içeriğe hiç girmeden anlatabilir misiniz?” diye sorunca, salonda Hakim Berman dahil herkes gülmeye başladı. Fleming de, “ne yapabilirim” dercesine ellerini havaya kaldırıp, çaresizliğini gösterdi.

New York davasında son dakika: Süleyman Aslan'ın ne iş yaptığı ortaya çıktı İlginizi Çekebilir New York davasında son dakika: Süleyman Aslan'ın ne iş yaptığı ortaya çıktı

Atilla ise bu soruya sadece “ABD hazine bakanlığı ile Halkbank arasındaki toplantıyı anlatıyor” diyerek yanıt verdi.
Ardından Fleming, Wikileaks belgelerinden bahsetmeyi ve soru sormayı tamamen bıraktı, başka konuya geçti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...