Sözcü Plus Giriş

Kuzey Ren-Vestfalya’da zafer Merkel’in partisinin oldu

Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya'da yapılan seçimleri Başbakan Merkel’in partisi Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) kazandı. Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise oy kaybına uğradı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 07:53, 15/05/2017
Kuzey Ren-Vestfalya’da zafer Merkel’in partisinin oldu

Almanya’nın en kalabalık nüfuslu eyaleti Kuzey Ren-Vestfalya’da Pazar günü yapılan parlamento seçimlerini gelen ilk sonuçlara göre Başbakan Angela Merkel’in partisi Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) kazandı.

Kamu televizyon kanalları ARD ve ZDF, Hıristiyan Demokrat Birlik’in oyların yüzde 34,3’ünü alarak seçimlerden birinci parti olarak çıktığını duyurdu. CDU’nun liste başı adayı, parti Genel Başkan Yardımcısı Armin Laschet’ti.

Hannelore Kraft istifa etti

Eyalette Yeşiller partisi ile koalisyonda bulunan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ise 8,5 puan oy kaybederek, ilk sonuçlara göre yüzde 30,6 ile ikinci sırada yer aldı. 2012 yılında yapılan seçimlerde SPD’nin oy oranı yüzde 39,1’di.

SPD’nin liste başı adayı Hannelore Kraft, 2010’dan beri Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Başbakanı olarak görev yapıyordu. Sosyal Demokratların uğradığı oy kaybının sorumluluğunu üstlenen Kraft, partisinin genel başkan yardımcılığından ve eyalet teşkilat başkanlığından istifa ettiğini açıkladı.

AfD ilk kez meclise girdi

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki seçimlerde üçüncü sırada, oyların yüzde 12’sini alan Hür Demokrat Parti (FDP) yer aldı. Liberallerin liste başı adayı FDP Genel Başkanı Christian Lindner’di. FDP bu sonuçla, eyalette son 50 yılın en yüksek oy oranını elde etmiş oldu.

Sağ popülist parti Almanya için Alternatif (AfD) ilk kez eyalet parlamentosuna girmeyi başardı. AfD’nin oy oranı ilk sonuçlara göre yüzde 7,5 oldu. AfD böylelikle Almanya’daki 16 eyalet parlamentosundan 13’ünde temsil ediliyor olacak.

Sosyal Demokratlar ile koalisyonda bulunan Yeşiller partisi de 5 puandan fazla oy kaybederek, oyların yüzde 6’sını aldı.

Sol Parti de yüzde 5 barajını kılpayı aşarak parlamentoya girmeyi başardı. Sol Parti’nin oy oranı yüzde 5 oldu.

Federal seçimler açısından etkisi

Kuzey Ren-Vestfalya’daki seçimler, eylül ayında yapılacak Federal Meclis seçimleri açısından bir barometre niteliği taşıyor. Zira Almanya’daki seçmenlerin yaklaşık beşte biri Kuzey Ren-Vestfalya’da yaşıyor.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaleti Sosyal Demokratların kalesi sayılıyordu. 2005-2010 arasındaki dönem haricinde, eyalette yaklaşık 50 yıl boyunca iktidar Sosyal Demokratlar’da oldu. Bu nedenle, eylül ayında yapılacak federal meclis seçimleri öncesinde Sosyal Demokratların eyalette oy kaybetmesi, partinin başbakan adayı Martin Schulz açısından büyük bir yenilgi olarak nitelendiriliyor. Daha önce Saar ve Schleswig-Holstein eyaletlerinde yapılan parlamento seçimlerinde de SPD oy kaybına uğramıştı.

Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde seçimleri CDU’nun kazanması ise federal seçimler öncesinde Başbakan ve CDU Genel Başkanı Angela Merkel’i güçlendirdi.

Yayınlanma Tarihi:20:23,