Reklamsız Sözcü

Onbinlerce Müslüman Myanmar’ı terk ediyor

Myanmar'da yaşayan Arakan Müslümanları'na uygulanan devlet şiddeti devam ederken komşu ülkelerden açıklama geldi. Bangladeş ve Tayland, ayrı ayrı yaptıkları açıklamada onbinlerce Arakan Müslüman'ının ülkeye giriş yaptığını duyurdu.

Sozcu.com.tr
android-time 08:49
Onbinlerce Müslüman Myanmar’ı terk ediyor
Myanmar'da yaşayan Arakan Müslümanları'na uygulanan devlet şiddeti devam ederken komşu ülkelerden açıklama geldi. Bangladeş ve Tayland, ayrı ayrı yaptıkları açıklamada onbinlerce Arakan Müslüman'ının ülkeye giriş yaptığını duyurdu.

Şiddetten kaçan binlerce Müslüman, komşu ülke Bangladeş’e sığınırken Tayland’dan bir açıklama geldi.

arara

Tayland Başbakanı Prayuth Chan-ocha, Myanmar’da güvenlik güçlerinin uyguladığı şiddetten kaçan Rohingya Müslümanlarını ülkeye kabul etmeye hazırlandıklarını ve bu kişilerin “hazır olduklarında” ülkelerine geri gönderileceklerini söyledi. 8.000 Müslüman’ın bölgeden kaçtığı açıklandı.

İLGİLİ HABERArakan için konuştu: Bu çağda utanç verici tablolar görüyoruzArakan için konuştu: Bu çağda utanç verici tablolar görüyoruz

Myanmar’ın kuzeydoğusundaki Rakhine vilayetinde yaşayan Rohingyalılar daha önceki dönemlerde Andaman denizini geçerek ya da kara yoluyla Tayland’a kaçıyorlardı.

Bangladeş tarafından yapılan açıklamada ise 9.000’i aşkın Rohingya Müslümanı’nın ülkeye giriş yaptığı duyuruldu.

myanmar1

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!

Ancak 2015 yılında Tayland polisinin yaptığı baskınlar insan kaçakçılarının teknelere aldıkları sığınmacıları deniz ortasında ölüme terk ettiklerini ortaya çıkardı. Bu olaylar Myanmar ve Bangladeş’ten Tayland ve Malezya’ya giden kaçak göçmen şebekelerini de dağıtmıştı. Başbakan Prayuth, “Tayland savunma bakanlığı ve güvenlik güçleri yurtsuz kalmış insanları karşılamaya hazırlanıyor. Geçmişte olduğu gibi onlara barınma sağlayacağız ve hazır olduklarında geri göndereceğiz” dedi.

arakan

Myanmar'ın Nobel Barış ödüllü lideri Aung San Suu Kyi ise Müslüman grupları suçladı. Suu Kyi, “Teröristler, cephe hattında çocukları kullanarak güvenlik güçleriyle savaşıyor, etnik azınlığın köylerini yakıyor. Aşırılıkçı teröristlerle ilgisi olmayan sivillerin endişe etmesine gerek yok” derken dünya kamuoyu birkaç yıl önce Nobel Barış Ödülü alarak dikkatleri üzerine çeken Aung San Suu Kyi’yi eleştirdi.

İLGİLİ HABERArakan'da acı verici 'Aylan bebek' tablosu dahaArakan'da acı verici 'Aylan bebek' tablosu daha

Myanmar neden böyle oldu?

Myanmar askeri cuntayla yönetilirken 1982'de çıkarılan bir yasayla Arakanlı Müslümanlara vatandaşlık verilmesi için atalarının 1823'den önce bu ülkede yaşadığını ispatlamaları şartı getirildi. Bu nedenle nesillerdir Arakan'da yaşayan Müslümanlara vatandaşlık verilmiyor. 53 milyon nüfuslu ülkede yaşayan 1.1 milyon Müslüman'ın  birçok hakkı kısıtlanmış durumda. 2012'deki şiddet olaylarından sonra 120 bin Arakanlı Bangladeş ve diğer bölge ülkelerine sığındı. Bangladeş'teki Arakanlı göçmen sayısı 400 bin.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 08:5430.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more