PYD Soçi’de olacak mı?

Rusya'nın Soçi kentinde düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne 23 Kürt temsilcinin katılacağı açıklandı. PYD'nin, Türkiye ve İran'ın itirazları nedeniyle katılamayacağı belirtildi.

PYD Soçi’de olacak mı?

Sputnik’e konuşan Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS) Yöneticisi Kawa Azizi, Rusya öncülüğünde Soçi kentinde düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne 23 Kürt temsilcinin katılacağını belirtti. Azizi, PYD’nin ise Türkiye ve İran’ın itirazları nedeniyle katılamayacağını söyledi.

Rusya'dan ABD ve Kuzey Kore'ye son dakika çağrısı İlginizi Çekebilir Rusya'dan ABD ve Kuzey Kore'ye son dakika çağrısı

ENKS kaynaklarından edinilen bilgilere göre Suriye sorununun çözümünü amaçlayan, Rusya’nın öncülük ettiği ve Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak gördüğü PYD’nin katılmayacağı belirtiliyor.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan ENKS Yöneticisi Kawa Azizi şunları söyledi: “Kongrenin 29-30 Aralık’ta başlaması bekleniliyor. Biz henüz davet edilmedik. Ancak davet gelirse katılırız. Şimdiye kadar ENKS ve PYD dışında 23 Kürt’e davet gitti. Bu 23 Kürt, akademisyen, bağımsız kişiler ve diğer yetkililerden oluşuyor. PYD, YPG ve YPJ’den ise kimse davet edilmedi. PYD, Türkiye ve İran’ın itirazları nedeniyle çağrılmadı.”

ENKS olarak Soçi’de yapılacak toplantıyı çok önemli bulduklarını vurgulayan Azizi şöyle devam etti: “Kongre büyük bir önem taşıyor. Bu toplantı büyük bir etki bırakacak, Suriye sorununa katkısı olacaktır. Rusların yaptığı bu toplantıyı çok önemsiyoruz.”

Azizi, İran ve Türkiye'nin itiraz ettiği bazı isimlerin şimdiye kadar Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne davet edilmediğini de sözlerine ekledi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...