Sözcü Plus Giriş

“Referandumun yanlış olacağını söyleyeceğim”

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin 25 Eylül'de gerçekleştirmeyi planladığı ve başta Türkiye ve ABD olmak üzere birçok ülkenin tepkisini çeken bağımsızlık referandumu hakkında Dışişleri Bakanı sert açıklamalar yaptı.

Sozcu.com.tr
11:17 -
“Referandumun yanlış olacağını söyleyeceğim”

Temaslarda bulunmak için Irak’ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) yapmayı planladığı bağımsızlık referandumu hakkında konuştu.

Çavuşoğlu, Erbil’deki görüşmelerde 25 Eylül’de yapılması planlanan ve başta ABD ve Türkiye olmak üzere birçok ülkenin itiraz ettiği referandumun yanlış olduğunu söyleyeceğini dile getirdi.

Çavuşoğlu şu şekilde devam etti: “Ortak gündeminde yer alan ortak çıkarlarımızı ilgilendiren konularda samimi bir konuşma ortamı bulduk. Telafer’de de IŞİD’e karşı operasyon başlamasından memnuniyet duyuyoruz. Irak’ta diğer bölgelerde de IŞİD’in temizlenmesine destek veriyoruz. Telafar’de Türkmen kimliğinin korunması yönündeki düşüncelerimizi de kendisi ile paylaştık. IŞİD sonrası Irak’ın yeniden imarı ve uzlaşı çabalarına da desteğimizi güçlü bir şekilde vereceğiz. Tüm imkanlarımızla kardeş Irak halkının yanında olmaya devam edeceğiz. Bugün buraya Irak’ın siyasi bütünlük ve egemenliğine verdiğimiz desteği bir daha vurgulamak üzere geldik. Irak’ın birlik ve beraberliğini korumak için yanlarında olduğumuzu vurgulamak için buradayız. PKK da IŞİD gibi bir tehdittir ve PKK’nın da Irak’tan temizlenmesi için beraber hareket edeceğiz. Irak’ta ilişkilerimizi her alanda geliştirmek istiyoruz. Ekonomik işbirliğimizi güçlendirip ikili ticaret hacmimizi arttırmak istiyoruz. Türkiye ve Irak’ın kaderleri ortaktır aynı coğrafyayı paylaşıyoruz. Bu anlayışla inşallah ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz.”

Son güncelleme: android-time 12:04 23.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more