SDG Menbiç’te de IŞİD ile anlaşmış!

SDG'nin (Suriye Demokratik Güçleri) Türkiye'ye kaçan eski sözcüsü Talal Silo, SDG ile IŞİDarasında Rakka'da yapılan anlaşmanın benzerinin Menbic'de de yapıldığını öne sürdü.

SDG Menbiç’te de IŞİD ile anlaşmış!

YPG’nin ana gövdesini oluşturduğu SDG ile IŞİD arasında Rakka’da yapılan anlaşma kapsamında, daha önce açıklanandan farklı olarak, çok sayıda militanın şehir dışına çıkışına izin verildiği birçok yabancı savaşçının onlar arasında yer aldığı ve konvoylara cephane de yüklendiği BBC’nin özel haberiyle ortaya çıkmıştı.

2000 IŞİD’LİYE KENTTEN ÇIKIŞ İZNİ VERİLDİ

Geçen ay Türkiye’ye kaçan, SDG’nin eski sözcüsü Silo, Rakka’dakine benzer şekilde Menbiç’te yapılan anlaşma kapsamında 2000 IŞİD militanına kentten çıkış izni verildiğini öne sürdü.

Silo, Times’taki röportajında, SDG’nin IŞİD militanlarına belge sattığını da iddia etti: “Menbiç’ten yaklaşık 2000 militan kaçtı. Onlar ayrılırken oradaydım. SDG komutanlarından belge alabildiler”.

Eski SDG sözcüsü, “SDG’nin alt seviyedeki IŞİD militanlarına, kendi kontrolündeki topraklarda serbestçe seyahat edebilmeleri için 200 dolara seyahat belgesi sattığını, üst düzey IŞİD’lilerinse belgeler için çok daha fazla miktarlar ödediklerini” öne sürdü.

silo

“ABD’Yİ UTANDIRIYOR”

Times, Tilo’nun Türklerin gözünde yıldız bir görgü tanığı olduğunu, Kürtlerin onun baskı altında olduğunu iddia ettiğini, Amerikalıları ise utandırdığını yazdı.

Gazete, ABD’nin Tilo’nun açıklamalarını yalanlamaya çalıştığını belirtti.

Tilo daha önceki röportajlarında, “YPG’nin, ABD’nin IŞİD’le Mücadele Koalisyonu Özel Temsilcisi Brett McGurk’ün isteğiyle SDG olarak yapılandırılandırıldığını” öne sürmüştü.

Menbiç’in kontrolü, Ağustos 2016’da IŞİD’den SDG’ye geçmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...